Aktualności

Spodkanie z uczniami pod hasłami " Paragraf" " Bezpieczny Czujny Świadomy

Policjanci z łosickiej komendy odwiedzili Szkołę Podstawową im. Juliusz Słowackiego w Górkach. Spotkanie obyło się pod hasłami prowadzonych kampanii „Paragraf” który ma na celu zwiększenie wiedzy na temat konsekwencji prawnych niewłaściwych zachowań wśród młodzieży oraz „Bezpieczny Czujny Świadomy” która ukierunkowana jest na podniesienie świadomości lokalnej społeczności na temat czyhających zagrożeniach ze strony cyberprzestępców.

Policjanci z łosickiej komendy odwiedzili Szkołę Podstawową im. Juliusz Słowackiego w Górkach. W trakcie spotkania z uczniami profilaktyk mł. asp. Katarzyna Wawrzyszczuk i dzielnicowy mł. asp. Andrzej Jasiński, omówili zagadnienia dotyczące prowadzonej kampanii „PARAGRAF” na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Omówiono temat brutalności i bezwzględności w postępowaniu młodych ludzi, głównie wobec rówieśników. Uczniowie w trakcie zajęć dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne wynikają z niewłaściwych postępowań naruszających powszechnie obowiązujące normy prawne i społeczne.

Kolejnym tematem było omówienie zagrożeń czyhających ze strony cyberprzestępców. Oszustwo na BLIK to w ostatnim czasie jedna z najczęściej stosowanych przez przestępców metod wyłudzenia pieniędzy. Mundurowi poinformowali młodzież, na czym polega oszustwo na BLIK, co zrobić, by nie paść ofiarą wyłudzenia i jak się zachować, gdy jednak dojdzie do przestępstwa.

 

Zapoznaj się z radami:

Na czym polega oszustwo na BLIK?

  • Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu jednorazowego kodu do płatności. Oszuści robią to za pomocą komunikatorów. Podszywają się pod członka rodziny lub znajomego i proszą o pilny zakup w sklepie internetowym lub pożyczkę. Namawiają do wygenerowania kodu BLIK i przesłania go im w celu dokonania zakupu w sklepie internetowym lub wybrania gotówki z bankomatu.

 

Oszustwo BLIK na OLX.

  • Oszuści stosują też inne metody, między innymi oszustwo BLIK na OLX. Ofiara wystawia na platformie produkt do sprzedaży. Następnie poprzez popularne komunikatory otrzymuje wiadomość od potencjalnego klienta, który chce dokonać zakupu i proponuje jedną z firm kurierskich do realizacji zamówienia. Chwilę później do ofiary przychodzi SMS od takiej firmy z linkiem do potwierdzenia operacji. Ofiara wchodzi w podany link, gdzie musi podać dane konta bankowego, na które mają wpłynąć środki. Następnie pojawia się okienko do podania kodu BLIK i potwierdzenia transakcji.

 

 

Jakie środki ostrożności zachować, by nie paść ofiarą oszustwa na BLIK?

• Nigdy nikomu nie podawaj szczegółowych danych konta przez telefon, nawet kiedy rzekomo dzwoni pracownik banku – powinien mieć do nich dostęp w systemie.

• Jeśli znajomy prosi Cię za pomocą któregoś z komunikatorów o podanie kodu BLIK, zadzwoń do niego, by potwierdzić, że to z nim rozmawiasz.

• Przed zalogowaniem się na konto bankowe upewnij się, że adres strony jest prawidłowy.

• Nie klikaj w linki otrzymane z nieznanych numerów – nie tylko mogą przenieść Cię do stron wyłudzających dane, ale też istnieje ryzyko, że za ich pomocą na Twoim telefonie zostanie zainstalowany wirus.

• Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie na kontach w mediach społecznościowych – utrudnisz oszustom podszycie się pod Ciebie.

 

Co zrobić, gdy dojdzie do oszustwa ?

Gdy zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa ona BLIK, natychmiast zgłoś sprawę do banku i na Policję. Oszustwo jest przestępstwem karalnym, niezależnie od tego, jaka kwota zniknie z twojego konta. Przy zgłoszeniu sprawy na Policję konieczne będzie potwierdzenie operacji z serwisu bankowego oraz wydruk rozmowy przeprowadzonej z oszustem za pomocą komunikatora.

 

 

Powrót na górę strony