Aktualności

DZIEŃ RODZINY- DNIEM OTWARTYM W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W ŁOSICACH

Miniona sobota, 3 czerwca, była wyjątkowym dniem dla łosickich policjantów. Mundurowi, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży powiatu łosickiego w ramach zorganizowanego przez Urząd Miasta Festynu prowadzili działania promujące zawód policjanta, ściśle powiązane ze zorganizowanym dniem otwartym Komendy. W ramach odbywających się w Łosicach „Dniach Rodziny” osoby zainteresowane służbą w Policji mogły porozmawiać z funkcjonariuszami w specjalnie utworzonym punkcie doboru. Stanowisko Policji w trakcie trwania Festynu: „Dzień Rodziny” w Łosicach odwiedziło tego dnia ponad 300 osób.

Policjant to zawód dla ludzi z pasją, gotowych na poświęcenie własnego czasu dla drugiego człowieka, zawód, który wiąże się z oddaniem i zaangażowaniem, z niesieniem pomocy innym, słabszym.  To służba trudna i wymagająca, ale jednocześnie dająca wiele satysfakcji, pozwalająca realizować własne pasje, kształcić się i awansować, zdobywać nowe doświadczenia.

Procedury kwalifikacyjne do służby w Policji podczas Festynu oraz w trakcie „wizytowania” naszej jednostki przez młodzież szkolną przedstawiała zainteresowanym Inspektor ds. Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Łosicach - pani Małgorzata Guzek, która przekazała niezbędne informacje związane z prowadzonym naborem do służby Policji, informowała o aktualnych zasadach i warunkach rekrutacji. Ponadto osoby zainteresowane poinformowano o możliwości rozpoczęcia 4-letnich studiów oficerskich I stopnia na kierunku „Nauka o Policji” w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz o trwającym obecnie naborze do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Uczniowie, którzy w minionym tygodniu zwiedzili łosicką komendę „od środka” zapoznali się z codzienną pracą policjantów, mogli obejrzeć między innymi stanowisko dyżurnego jednostki, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, pojazdy służbowe.

W trakcie trwania festynu na łosickim skwerze w sobotę nie można było narzekać na nudę. Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiele znakomitych atrakcji takich jak kolorowanki, krzyżówki oraz rebusy.   Dzieci i młodzież miały możliwość obejrzenia wyposażenia radiowozów wykorzystywanych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Konwojowego, który przedstawili policjanci Wydziału konwojowego komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu. Funkcjonariusze prezentowali sprzęt wykorzystywany w czasie służby, w tym podczas zabezpieczania imprez o podwyższonym stopniu ryzyka, imprez masowych, gdzie szczególnego znaczenia nabierają elementy chroniące ciało przed urazami, gdzie konieczne może być zastosowanie przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego. Ponadto technik kryminalistyki zaprezentowała wyposażenie walizki kryminalistycznej, sposób i okoliczności jego wykorzystywania, szczegółowo omówiła prace technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia, przedstawiła słuchaczom rodzaje śladów zbieranych na miejscach zdarzeń kryminalnych.

Podczas trwania imprezy odwiedzający mieli okazję skorzystać z symulatora jazdy motocyklem, udostępnionego dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród małych i dużych dzieci, ale również wzbudzało zainteresowanie nieco starczych osób. Policjanci podczas trwania pikniku odpowiadali na szereg pytań zadawanych przez gości. Mundurowi podkreślali podczas swoich wypowiedzi, podczas rozmów z młodzieżą, że w zawodzie policjanta bardzo ważna jest empatia, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, ale przy tym duża odporność psychiczna, opanowanie i odwaga, gdyż stróże prawa w codziennej służbie spotykają się ze stresującymi sytuacjami, które niejednokrotnie zagrażają ich życiu i zdrowiu, przy czym jednak najważniejsza jest satysfakcja niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Korzystając ze sposobności, mając na uwadze zbliżający się okres wakacyjny zwracaliśmy uwagę nie tylko najmłodszych na zasady, których powinni przestrzegać podczas wypoczynku nad wodą. Przypomnieliśmy o przepisach drogowych, podczas zabaw na świeżym powietrzu i jak się zachować, gdy nieznajoma osoba częstuje słodkościami i proponuje wycieczkę. Rozdawaliśmy dzieciom odblaskowe opaski i pamiątkowe kubki. Wszystko po to, by od najmłodszych lat potrafiły zadbać o własne bezpieczeństwo. Rodzicom przekazywaliśmy materiały dotyczące właściwych wzorców, budowania odpowiedzialności w dzieciach, szacunku, empatii, a także asertywności.

 

mł. asp. Weronika Wujek

Powrót na górę strony