Aktualności

Na długi weekend pamiętajmy o zabezpieczeniu domów i mieszkań

Zbliża się długi czerwcowy weekend, a takie właśnie czas, w połączeniu ze słoneczną pogodą, zachęca do kilkudniowych wyjazdów. Niestety - święta i dni wolne od pracy, to także czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Jak zabezpieczyć mieszkanie czy dom, aby nie paść ich ofiarą? Przeczytajcie kilka naszych prostych rad, które mogą pomóc, by uniknąć takich sytuacji.

Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje większe szanse na wykrycie sprawcy.

Zanim wyjedziemy pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania może być… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Bądźmy powściągliwi z relacjami w Internecie nie nagłaśniajmy wyjazdu. Relację z wypoczynku zamieść po powrocie. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Podczas długiego czerwcowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak pamiętajmy, że bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych.

Powrót na górę strony