Jesienne wyzwania na drodze- jak sobie z nimi poradzić
Jesienna pogoda - opady deszczu, poranne mgły i szybko zapadający mrok - wymaga od kierowców zmiany techniki jazdy. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą skończyć się tragicznie.
Nadejście jesiennej aury sprawiło, że warunki na drodze robią się zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Częste opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Pamiętajmy, że leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód. Poranne mgły i szybko zapadający mrok - wymaga od kierowców zmiany techniki jazdy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze i zminimalizować ryzyko wypadku.
Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczna prędkość i odległość
Deszczowa aura wymusza wzmożoną koncentrację za kierownicą. Opady powodują zwiększone ryzyko wpadnięcia w poślizg, a obowiązkiem kierowcy jest zapobieganie temu zagrożeniu. Nieuważna jazda i niedostosowanie prędkości stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.
Zadbajmy o widoczność
Pamiętajmy, że szyby pokryte kroplami wody lub zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego jeśli to konieczne wymieńmy filtry oraz pióra wycieraczek w pojeździe. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Dlatego piesi, aby byli widoczni na drodze, powinni pamiętać o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które nie zawsze pamiętają o swoim bezpieczeństwie.
Światła przeciwmgłowe
Dodatkowym utrudnieniem są poranne mgły. Ograniczają one nie tylko widoczność - osadzając się na jezdni sprawią, że nawierzchnia staje się śliska. Pamiętajmy, że kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
Apelujemy o rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.
Należy więc dostosować prędkość do warunków panujących na jezdni i zdjąć nogę z gazu.