Aktualności

Nie bądź obojętny- właściwa reakcja może uratować komuś życie

Przed nami coraz chłodniejsze dni, pojawia się niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu szczególnie groźne dla osób skazanych na bezdomność. Zamarznięcia czy zgony z wychłodzenia najczęściej dotykają bezdomnych. Dlatego też, policjanci już rozpoczęli działania prewencyjne, mające na celu ochronę takich osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur

Działania funkcjonariuszy polegają m.in. na kontrolowaniu miejsc, w których mogą przebywać bezdomni i informowanie ich o placówkach znajdujących się w najbliższej okolicy, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną. Aby funkcjonariusze mogli skutecznie pomagać osobom zagrożonym wychłodzeniem, muszą posiadać informację o ich przebywaniu. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osoby bezdomnej przebywającej w miejscach, w których może ulec zamarznięciu (tj. dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na chodnikach, ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie - mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.

Nie bądźmy obojętni i zwrócimy uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie. Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej, czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których są zagrożeni zamarznięciem. Przypominamy również, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu zagrożeń posiada kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji.

 

Powrót na górę strony