Aktualności

" Bezpieczeństwo w sieci- my to rozumiemy"- spotkanie profilaktyczne z młodzieżą

W dzisiejszym cyfrowym świecie, młodzież spędza coraz więcej czasu online, korzystając z różnorodnych platform internetowych. Jednakże, z korzystania z Internetu wynikają pewne zagrożenia, których młodzi ludzie powinni być świadomi. Profilaktyk podczas spotkania z młodzieżą omówiła kluczowe aspekty bezpieczeństwa online i jak unikać potencjalnych zagrożeń.

W piątek 1 marca Szkołę Podstawową w Niemojkach odwiedziła profilaktyk mł. asp. Katarzyna Wawrzyszczuk.  Tematem spotkania było m.in. bezpieczeństwo w sieci. Policjantka opowiedziała uczniom klasy 8 o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Podczas prelekcji funkcjonariuszki szeroko omówiony został problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pani policjant zwróciła uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Uczniowie szkoły zostali szczególnie uczuleni na tzw. Cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Tym samym młodzi ludzie zostali także szczegółowo poinformowani o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci.

 

Kilka wskazówek jak chronić się przed Zagrożeniami Online

 

W dzisiejszym cyfrowym świecie, młodzież spędza coraz więcej czasu online, korzystając z różnorodnych platform internetowych. Jednakże, z korzystania z Internetu wynikają pewne zagrożenia, których młodzi ludzie powinni być świadomi. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty bezpieczeństwa online i jak unikać potencjalnych zagrożeń.

1. Ochrona Prywatności:

Unikaj udostępniania osobistych informacji, takich jak pełne imię, adres zamieszkania czy numer telefonu na publicznych platformach. Dbaj o ustawienia prywatności na swoich kontach, ograniczając dostęp do informacji tylko dla zaufanych osób.

2. Rozpoznawanie Zagrożeń:

Nauka rozpoznawania potencjalnych zagrożeń online to kluczowy element bezpieczeństwa w sieci. Młodzież powinna być świadoma zagrożeń takich jak cyberprzemoc, hejting czy oszustwa internetowe. W razie wątpliwości warto skonsultować się z rodzicami, nauczycielami lub innymi zaufanymi dorosłymi.

3. Bezpieczne Hasła i Konta:

Używanie silnych, unikalnych haseł do różnych kont online jest kluczowym elementem ochrony przed włamaniami. Zaleca się także korzystanie z autoryzacji dwuetapowej, co dodatkowo zabezpieczy dostęp do konta.

4. Świadome Korzystanie z Mediów Społecznościowych:

Media społecznościowe są integralną częścią życia młodzieży, jednak należy być ostrożnym w udostępnianiu treści. Unikaj publikowania zbyt osobistych informacji i pamiętaj o konsekwencjach, jakie może mieć udostępnianie nieprzemyślanych treści.

Bezpieczeństwo w sieci to priorytet, zwłaszcza dla młodzieży. Zrozumienie i praktykowanie podstawowych zasad ochrony online stanowi klucz do unikania potencjalnych zagrożeń. Poprzez edukację, świadomość i współpracę z dorosłymi, młodzi ludzie mogą korzystać z Internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie.

 

 

mł. asp. Weronika Wujek

Powrót na górę strony