Młodzieżowa debata – NARKOTYKI, DOPALACZE – NIE TĘDY DROGA
Szóstego lutego w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie – Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim w ramach kampanii, dotyczącej przeciwdziałania powszechności dopalaczy i innych środków psychoaktywnych, odbyła się młodzieżowa debata pod nazwą NARKOTYKI, DOPALACZE – NIE TĘDY DROGA
Debata, zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, Kuratorium Oświaty w Warszawie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie Skłodowskiej w Makowie, skierowana była do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu makowskiego i miała bogaty program.
Z głównymi założeniami kampanii i działaniami związanymi z jej realizacją zapoznała starszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Bogumiła Jarka. O przyczynach uzależnień od narkotyków i dopalaczy mówiła psycholog Marlena Rusiecka z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Makowie Mazowieckim. Na temat regulacji prawnych, dotyczących postępowania w sprawach nieletnich, w szczególności w kwestii kontaktu ze środkami psychoaktywnymi mówiła st. sierż. Katarzyna Ruszczyńska. Skutki zdrowotne używania narkotyków i dopalaczy omówiła Karolina Rogalska z PSSE, a konsekwencje społeczno – psychologiczne zreferowała Agata Smaga – Lawrenz, koordynator ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Urzędzie Miejskim w Makowie Mazowieckim.
W drugiej części programu debaty, pod kierunkiem szkolnej pedagog Katarzyny Napiórkowskiej w ramach „dobrych praktyk profilaktyki”, odbyły się mini warsztaty nt. trzech przykładów z życia osób zdominowanych przez uzależnienie i nader trafnych propozycji licealistów możliwości wyjścia z patowych sytuacji, a także scenki o trudnej sztuce odmawiania i zachowania asertywnego.
Zwieńczeniem tego wydarzenia profilaktycznego była, wprowadzająca optymistyczny i radosny klimat spotkania, prezentacja sylwetek najzdolniejszych makowskich licealistów, z powodzeniem realizujących swoje różnorakie pasje, rozwijających talenty, jako alternatywną kontrę spełniania się i osobistego rozwoju do zgubnych uzależnień.
Słowa, zarówno wstępu, jak i optymistycznego, końcowego podsumowania debaty dokonali: z-ca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Mirosław Grzyb oraz dyrektor LO Robert Kluczek.