Apelujemy-Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze - Aktualności - KPP w Makowie Mazowieckim

Aktualności

Apelujemy-Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze

Data publikacji 11.09.2020

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, a także pól i łąk, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta, które mogą być przyczyną wypadków. Zmniejszenie prędkości z pewnością pomoże nam na unikniecie tego rodzaju zdarzeń, bądź też zminimalizowanie ich negatywnych skutków.

Pogoda sprzyja kierowcom w ostatnich dniach, ale nie dajmy uśpić swojej czujności. Powinniśmy szczególną uwagę zwracać o świcie i o zmierzchu. To w tych porach dnia ruch zwierzyny ulega nasileniu. Takie zwierzę potrafi ważyć kilkaset kilogramów. Zderzenie pojazdu osobowego z dużym zwierzęciem może spowodować poważne zagrożenie dla życia i zdrowia podróżujących nim osób. Ważne jest, aby na odcinkach dróg prowadzących przez leśne kompleksy zdecydowanie zdjąć nogę z gazu.

Jeżeli do dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać ani przewozić. Kontakt ze zwierzęciem niesie ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję. 

Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta potrafią nagle wtargnąć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Dlatego apelujemy o zmniejszenie prędkości i wyobraźnię, m.in. podczas jazdy w terenach leśnych.

 

Powrót na górę strony