Jechali na podwójnym gazie
Mimo licznych apeli liczba nietrzeźwych kierujących jest nadal duża. W weekend policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących, dwóch z nich doprowadziło do zdarzeń drogowych.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce 27 sierpnia po godz. 14 w miejscowości Wronowo gm. Karniewo. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia 60 – letni mieszkaniec pow. makowskiego kierując Hyundai-em na łuku drogi zjechał na prawe pobocze po czym uderzył w przepust drogowy, wybił się do góry i zawiesił na kamieniu. Mężczyznę poddano badaniu alkomatem. Wynik to 2 promile alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy.
Drugie zdarzenie odnotowano również w miejscowości Wronowo gm. Karniewo o godz. 15:50. Według wstępnych ustaleń policjantów 38- letni kierujący, mieszkaniec gminy Karniewo, kierując mercedesem na łuku drogi w lewo nie dostosował prędkości do warunków ruchu zjechał na lewe pobocze uderzył w drzewo po czym odbił się od niego i wpadł do rowu. Mężczyznę poddano badaniu alkomatem. Wynik to ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kierujący z lekkimi obrażeniami trafił do szpitala. Jak się okazało mężczyzna posiada sądowy dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii.
Złamanie zakazu sądowego jest przestępstwem. Kierujący, który prowadzi pojazd mechaniczny niestosując się do orzeczonego zakazu podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 5
28 sierpnia o godz. 23:10 w Makowie Mazowieckim na ul. Słoniawskiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd Opel Astra. 27– letni kierujący, mieszkaniec pow. makowskiego, również był w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ponad pół promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna kierował pojazdem nie dopuszczonym do ruchu jak również nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Ponownie przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.
mł.asp. Katarzyna Ruszczyńska