Aktualności

Oszukał seniora podając się za urzędnika

Data publikacji 25.05.2022

Policja ostrzega przed wpuszczaniem do swoich domów obcych osób. Oszust podający się za urzędnika zaoferował pomoc w uzyskaniu dotacji do emerytury, wszedł do domu 86 – letniego seniora i wykorzystując jego nieuwagę zabrał mu kilkanaście tysięcy oszczędności.

Wczoraj w Różnie będącego na spacerze 86– letniego seniora zaczepił mężczyzna podający się za urzędnika, który pomaga w pozyskiwaniu dotacji do emerytury. Kiedy namówił seniora do współpracy kazał, by ten poszedł do domu i przygotował dokumenty, a on zjawi się w jego mieszkaniu. Tak też się stało. W mieszkaniu „fałszywy urzędnik” powiedział, że aby uzyskać dotację senior musi posiadać gotówkę, bo to jest warunkiem otrzymania dopłaty. 86 – latek pokazał mu swoje oszczędności. Niestety po wyjściu „oszusta urzędnika” okazało się, że pieniądze zniknęły.

Policjanci ostrzegają przed tego typu oszustwami. Sprawcy mogą podawać się za pracowników administracji, opieki społecznej, itp. Są to osoby, które często potrafią wzbudzić zaufanie, a tym samym wykorzystać łatwowierność i naiwność ofiary. Każdą takiego typu kradzież bądź oszustwo, albo jego próbę, należy zgłaszać na Policję.

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie mówić, ani nie wskazywać, gdzie trzyma się pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. Jeśli będziecie mieli Państwo najmniejsze wątpliwości lub wrażenie, że ktoś próbuje was oszukać, natychmiast powiadomcie o tym Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Apelujemy również do najbliższych i opiekunów osób starszych o to by, przestrzegali swoich bliskich o tego typu przypadkach oszustw. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich.

 

asp. Monika Winnik

Powrót na górę strony