Policyjny nakaz opuszczania wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania dla 40-letniego mężczyzny
Po raz kolejny makowscy policjanci wydali nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się dla osoby podejrzanej o stosowanie przemocy w rodzinie.
Wczoraj (3 stycznia) makowscy policjanci wydali nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się dla 40 – letniego mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną.
Dzień wcześniej w jednym z domów na terenie powiatu makowskiego interweniowali policjanci. Na miejscu ustalili, że pomiędzy małżeństwem od dłuższego czasu dochodzi do nieporozumień. W rodzinie była prowadzona procedura „Niebieskiej Karty”. Jednak w ostatnim czasie doszło do zaognienia się sytuacji w rodzinie. Dlatego też, policjanci wdrożyli procedurę natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.
Uprawnienia te daje mundurowym tzw. ustawa antyprzemocowa. Dzięki niej policjanci mają możliwość szybkiego odseparowania sprawcy przemocy od pokrzywdzonych.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Policjanci w czasie obowiązywania nakazu i zakazu będą regularnie sprawdzać, czy mężczyzna stosuje się do policyjnych zaleceń.
Naruszenie nakazu lub zakazu wydanego przez policjanta na podstawie uprawnień, jakie daje mu tzw. ustawa antyprzemocowa, skutkuje sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Naruszenie nakazu lub zakazu skutkuje też zastosowaniem trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Nakaz lub zakaz tracą moc po upływie 14 dni od ich wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
podkom. Monika Winnik