Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2023 roku
Przypominany o możliwości korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2023 roku otrzymaliśmy od Państwa 521 takich zgłoszeń. Pamiętajmy, każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową www.mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np.: "wandalizm", „spożywanie alkoholu w miejscu publicznym” i wiele innych . Zgłoszenia są anonimowe - nie trzeba podawać swoich danych.
Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową www.mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Makowska posumowała wyniki zgłoszonych przez mieszkańców powiatu makowskiego zagrożeń. W sumie otrzymaliśmy 521 zgłoszeń. Z czego 253 zostało potwierdzone, 208 uznano za niepotwierdzone a 57 było żartem lub pomyłką.
Zgłoszenia najczęściej dotyczyły: przekraczania dozwolonej prędkości przez kierujących - 159, spożywania alkoholu w miejscu publicznym - 55, niewłaściwego parkowanie - 124, złej infrastruktury drogowej -30, akt wandalizmu – 7, grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją -10, wałęsające się bezpańskie psy – 22, używanie środków odurzających – 24, niszczenie zieleni – 10, kłusownictwo – 6, znęcanie się nad zwierzętami – 10. Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy.
Pamiętajmy jednak, że z mapy należy korzystać rozsądnie. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.
Nie zapominajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji policji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.
podkom. Monika Winnik