Aktualności

Podsumowanie „Świątecznego Weekendu”

Data publikacji 04.04.2024

Makowscy policjanci pełnili służbę na drogach powiatu makowskiego, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim ich uczestnikom. Świąteczny weekend możemy zaliczyć do spokojnych na drogach naszego powiatu. W tym czasie funkcjonariusze odnotowali 6 kolizji drogowych, zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących i 1 nietrzeźwego rowerzystę. 1 kierujący nie stosował się do sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Działania trwały od piątku 29 marca do 2 kwietnia. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu na drogach powiatu makowskiego. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości kierujących, stan techniczny aut oraz zwracali uwagę na przekraczanie prędkości przez kierujących.

W trakcie weekendu na drogach naszego powiatu  odnotowano 6 kolizji drogowych. Dwie z nich były z udziałem dzikich zwierząt. 30 marca o godz. 18:41 kierujący volvo najechał na łosia który wybiegł pod jadące auto, a 2 kwietnia o 21:20 w Makowicy kierująca mercedesem uderzyła w sarnę. Dwie kolejne niegroźne kolizje miały miejsce w Krasnosielcu i Makowie Mazowieckim. W obu przypadkach przyczyną zdarzeń było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, a kierujący byli trzeźwi.

Do groźnej kolizji doszło 29 marca o godz. 14:00 w miejscowości Dyszobaba, gdzie 47 – letni kierujący toyotą nie dostosował  prędkości do warunków na drodze i stracił panowanie  nad autem. Zjechał do rowu i dachował. Kierujący był trzeźwy. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Podosiu  30 marca o godz. 13:00. Jak się okazało 26 – letni kierujący motorowerem zjechał na przeciwległy pas ruchu zmuszając kierującego bmw do gwałtownego hamowania i zmiany kierunku jazdy, aby uniknąć zderzenia. Kierujący motorowerem był w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie z wynikiem blisko 3 promili alkoholu w organizmie.  

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego makowskiej policji podczas długiego weekendu zatrzymali kierującego po użyciu alkoholu. 1 kwietnia o godz. 6:45 52 – letni kierujący fordem miał 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierujący stracił prawo jazdy.

Przypominamy, że za kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i grozi za nie kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata. Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem i grozi za nie kara grzywny lub aresztu, zakaz kierowania pojazdami od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów karnych.

Podczas świątecznego weekendu funkcjonariusze makowskiej drogówki zatrzymali również nietrzeźwego rowerzystę. 1 kwietnia o godz. 7:30 w miejscowości Szczuki. Badanie trzeźwości 67 – letniego rowerzysty wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.  

Po raz kolejny rowerzystom przypominamy, że obowiązują ich tak samo przepisy ruchu drogowego jak innych użytkowników dróg. Często niestety rowerzyści zapominają, że są takimi samymi kierowcami jak każdy kierujący samochodem i - zwłaszcza pod wpływem alkoholu - mogą doprowadzić do tragicznego wypadku.

W sumie policjanci podczas długiego weekendu sprawdzili trzeźwość 290 kierujących.

Funkcjonariusze makowskiej drogówki 31 marca w Makowie Maz. na ul. Przemysłowej zatrzymali także 44 – letniego kierującego oplem. Mężczyzna kierował pomimo sądowego zakazu kierowania pojazdami. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

 

podkom. Monika Winnik

Powrót na górę strony