Aktualności

Kliknęła w link i straciła pieniądze – uwaga na internetowych oszustów

Data publikacji 12.04.2024

Do makowskiej komendy zgłosiła się 19 – letnia mieszkanka powiatu makowskiego, która chcąc sprzedać felgi do samochodu na jednym z portali intranetowych straciła pieniądze, bo kliknęła w przesłany link i zalogowała się na swoje konto bankowe, które łudząco przypominało stronę jej banku.

Mimo wielu apeli Policji o dokładne czytanie przesyłanych smsów, wiadomości e-mail i nieklikania w podsyłane podejrzane linki. Wystarczyło jedno kliknięcie w przesłany przez kupującego link, by stracić pieniądze z konta.

19 – latka wystawiła na sprzedaż felgi aluminiowe na jednym portali internetowych. Szybko odezwał się kupujący. 19 latka przesłała mu swój adres mailowy na który kupujący wysłał jej link. Po kliknięciu w niego wybrała wyświetlony na stronie bank w którym posiada konto. Strona łudząco przypominała stronę banku. Tam też zalogowała się. Kobieta zatwierdziła transakcje, bo nie podejrzewała że jest oszukiwana. W ten sposób z jej konta zniknęła oszczędności. Straciła ponad 12 tys. zł.  

Policja ostrzega!

Przekazywane przez oszustów linki, często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie klikajmy w linki otrzymane od nieznanych osób. Pod żadnym pozorem nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.

Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.

podkom. Monika Winnik

Powrót na górę strony