Aktualności

Dzielnicowi na spotkaniach w sołectwach

Data publikacji 26.04.2019

W sumie 41 spotkań z mieszkańcami przeprowadzili dzielnicowi na terenie całego powiatu makowskiego. W swoich wystąpieniach udzielali porad jak nie stać się ofiarą oszustów, kradzieży i włamań. Nie zabrakło również zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym czy zalet jakie niesie za sobą korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy dzielnicowi spotykali się w sołectwach z mieszkańcami na terenie wszystkich gmin w całym powiecie makowskim. W sumie przeprowadzili 41 spotkań.  W ten sposób chcieli dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie. Policjanci mówili o włamaniach, kradzieżach i oszustwach. Opowiadali o oszustwach metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, czy „prokuratora”  podając przykłady starszych osób, które zostały wykorzystane przez oszustów. Przestrzegali przed zdarzeniami, które bardzo często mają miejsce na wsiach, gdzie sprawcy wykorzystują nieuwagę, czasem naiwność seniorów. Często dochodzi do takich sytuacji, gdzie wpuszczają na swoje posesje lub do domów osoby sprzedające np. koce, ubrania lub osoby wchodzą do mieszkań pod pretekstem zbierania niepotrzebnych rzeczy. Po takich odwiedzinach domownicy bardzo często zostają bez oszczędności i drogocennej biżuterii. Dzielnicowi apelowali, aby informować Policję o każdym takim przypadku. Mówili też, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Następnie dzielnicowi zachęcali do korzystania z "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" i aplikacji „Moja Komenda”. Wskazywał jak istotną rolę w dbaniu o wspólne bezpieczeństwo odgrywa obywatelska reakcja na zagrożenia, które można wskazywać za pomocą tego narzędzia.

Przypominamy, że aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową makowskiej komendy pod adresem http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wma/ lub też wpisać w wyszukiwarkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Przekazanie tych informacji zajmuje tylko chwilę. W razie potrzeby można skorzystać instrukcji obsługi. Zgłoszenie trafi do odpowiedniej komórki policji.  Pamiętajmy, że z mapy należy korzystać rozsądnie. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. W przypadku pilnej interwencji policji gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie należy korzystać z numeru alarmowego 112 lub .

 

Dzielnicowi podczas spotkań apelowali o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. Bez elementów odblaskowych kierowca zauważy pieszego z odległości kilku- kilkunastu metrów, kiedy nie ma już praktycznie żadnych szans, aby go ominąć. Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe widoczny jest nawet z odległości 150 metrów – gwarantuje to odpowiednią ilość czasu na ominięcie pieszego lub zatrzymanie pojazdu.

 

W trakcie spotkania dzielnicowi odpowiadali na zadawane pytania przez zgromadzonych uczestników oraz przedstawiali propozycje rozwiązań problemów zgłaszanych przez mieszkańców.

 

 

opr. M. Winnik

Powrót na górę strony