Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamięci przedwojennego Komendanta

Data publikacji 14.09.2016

92 lata temu, w tragicznym wypadku drogowym zginął pierwszy Komendant Powiatowy Policji Państwowej Powiatu Mławskiego kom. Apoloniusz Strzelecki. 16 września 1924 roku żegnały go tłumy mławian. Obecnie jego grobem zajmują się uczniowie klas policyjnych oraz mławscy policjanci.

Dwa lata temu, podczas oficjalnych uroczystości, w auli PWSZ w Mławie odsłonięto tablicę pamiątkową kom. Apoloniusza Strzeleckiego oraz uchwałą senatu uczelni, nadano auli jego imię.

Tragiczną historię Komendanta Strzeleckiego i miejsce jego pochówku do niedawna znali nieliczni mławianie. Urodzony 7 lipca 1888 roku w Guzowie całe swoje dorosłe życie związał ze służbą społeczną. Z chwilą zajęcia przez Niemców Warszawy  Apoloniusz Strzelecki oddał się  pracy społecznej, służąc w Straży Obywatelskiej. W 1918 roku brał czynny udział w rozbrajaniu niemieckiego okupanta za co odznaczony został wojskowym Krzyżem Walecznych. W latach powojennych pełnił służbę w szeregach Policji Państwowej, tworząc m.in. mławską jednostkę. Za swoje zasługi na polu bezpieczeństwa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego, pełną poświęcenia służbę, przerwał tragiczny wypadek. Osierocił troje dzieci. Rok wcześniej zmarła jego małżonka Julia z Niedzielskich Strzelecka. Jego podkomendni w miejscu tragicznego wypadku wybudowali obelisk. Grobem i obeliskiem Komendanta Strzeleckiego od kilku lat opiekują się mławscy policjanci. Grób odnowiony został przez Towarzystwo  Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Mławscy policjanci nadal poszukują pamiątek i informacji o przedwojennym komendancie oraz śladów jego bliskich.

 

asp. Anna Pawłowska 

Powrót na górę strony