Nie rób prezentu świątecznego oszustom. Policja ostrzega
Okres przedświąteczny to czas, szczególnie intensywnie wykorzystywany przez oszustów. Nakłaniają do wygenerowania kodów szybkich płatności elektronicznych, podają się za pracowników banku, opowiadając historię o włamaniu na konto bankowe, oferują sprzedaż towarów po zaniżonej cenie, wysyłają linki do dopłat za wstrzymaną paczkę. Metod jest wiele, cel jeden – uzyskać dostęp do konta bankowego lub nakłonić oszukiwaną osobę do przelania pieniędzy na podane konto. Przekonało się o tym ostatnio dwoje mieszkańców Mławy i pow. mławskiego.
Do 32- letniego mławianina zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika banku, w którym mławianin miał konto. Poinformował, że pieniądze na koncie mężczyzny są zagrożone, ponieważ ktoś próbował wziąć kredyt, wykorzystując jego dane osobowe. Polecił mężczyźnie by poszedł do swojego oddziału banku i wziął maksymalnie najwyższy kredyt, jaki zostanie mu udzielony. Mławianin postąpił zgodnie z przekazanymi instrukcjami. Następnie oszuści polecili mu wpłacić część pieniędzy we wpłatomacie na podane konto. W oddziale banku mężczyzna zauważył komunikat z ostrzeżeniem przed podobnymi oszustwami. Nie wpłacił pieniędzy, poinformował bank o próbie oszustwa a sprawę zgłosił Policji. Komunikat z ostrzeżeniem o oszustwie, uratował mławianina przed utratą pieniędzy.
Mniej szczęścia miał natomiast 22-letni mieszkaniec pow. mławskiego. Mężczyzna wystawił na portalu sprzedażowym części samochodowe. Szybko pojawiła się klientka, która zaoferowała przelew środków na konto. Nakłoniła mężczyznę, by wygenerował kilku kodów szybkiej płatności elektronicznej. Tym sposobem, sprzedający zamiast pobrać wpłatę, wypłacił oszustce ponad 9 tysięcy zł ze swojego konta. Postępowanie prowadzi mławska komenda policji. Oszustom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Policja ostrzega – oto kilka innych przykładów popularnych oszustw, których wiele przed świętami
Oszustwa na paczkę
Przygotowując świąteczne prezenty, wiele osób decyduje się na skorzystanie z przesyłek kurierskich. Wiedzą o tym także oszuści, którzy wysyłają w tym czasie fałszywe powiadomienia o dopłacie do przesyłki lub potrzebie aktualizacji danych do doręczenia. Korzystając z linków, przesyłanych przez hakerów, możemy zainfekować nasz telefon wirusem, udostępnić urządzenie lub konto bankowe hakerowi i stracić pieniądze. Pamiętajmy, że cennym towarem dla przestępców są również nasze dane osobowe. Nigdy nie korzystajmy z przesyłanych linków, a jeśli niepokoimy się o naszą przesyłkę, skontaktujmy się osobiście z firmą kurierską.
Oszustwa na portalach ogłoszeniowych – mieszkanka Mławy, korzystając z popularnego portalu ogłoszeniowego, wystawiła na sprzedaż buty dziecięce. Po chwili otrzymała wiadomość, by otworzyła skrzynkę mailową i zaakceptowała sprzedaż. Kobieta otworzyła wiadomość przesłaną z nieznanego adresu oraz załączony link. Wypełniając kolejne pola formularza, podała dane karty oraz potwierdziła przesyłane kody autoryzacyjne przelewu. W ten sposób straciła z konta kilka tysięcy złotych.
Bezpieczne zakupy w sieci
- kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego. Kupując, zachowaj całą korespondencję ze sprzedawcą;
- przed zakupem w sklepie internetowym, sprawdź opinię o sprzedawcy;
- wybieraj formę płatności „za pobraniem”. Jeśli sklep nie oferuje takiej możliwości opłaty, powinno to wzbudzić Twoją ostrożność.
- Jeśli cokolwiek wzbudziło Twoje podejrzenia – np. za niska cena, pośpiech sprzedawcy, który informuje, że decyzję o zakupie musisz podjąć dziś, inaczej sprzeda towar innej zainteresowanej osobie, zrezygnuj z zakupu.
- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, nie dostaniesz zamówionego produktu, powiadom Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Rozsądek i ostrożność pozwolą Ci uniknąć problemów i spędzić święta spokojnie.
sp.szt. Anna Pawłowska