Policjanci ruchu drogowego w szkole – rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy
O tym jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz właściwa reakcja w trudnej sytuacji, gdy trzeba wezwać pomoc, z pewnością wie każdy. Nie każdy jednak umie zachować się w takiej sytuacji i udzielić pierwszej pomocy. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie. Wczoraj (16.04), podczas specjalnych zajęć profilaktycznych, mławscy policjanci ruchu drogowego uczyli dzieci ze starszych klas Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mławie, jak radzić sobie w nagłej i trudnej sytuacji oraz jak bezpiecznie poruszać się po drodze i korzystać z hulajnogi.
Zajęcia przeprowadzili policjanci Wydziału Ruchu Drogowego mławskiej komendy Policji, asp. Mateusz Wróblewski oraz mł.asp. Paweł Ziółkowski. Omówili z dziećmi i młodzieżą istotne i trudne tematy, jakimi są właściwe wezwanie pomocy w sytuacjach zagrożenia, pierwsza pomoc, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie wzięli także udział w praktycznych zajęciach z udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzenia resuscytacji, które przeprowadził policyjny ratownik asp. Mateusz Wróblewski.
Jego kolega z patrolu, mł.asp. Paweł Ziółkowski, omówił i dokładnie wyjaśnił przepisy prawa, dotyczące poruszania się hulajnogą elektryczną oraz zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci miały wiele pytań. Nie wiedziały na przykład, że hulajnogą nie można przewoził kolegi ani bagażu.
Przypominamy zatem te przepisy, ponieważ sezon na hulajnogi elektryczne już się rozpoczął, a w ubiegłym roku mławska policja odnotowała wiele niebezpiecznych zdarzeń z udziałem użytkowników tego pojazdu:
- kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h;
- może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
- kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, z zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustępując pierwszeństwa pieszemu;
- do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
- poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji.
Policjanci apelują do rodziców i opiekunów dzieci o większy nadzór w tym zakresie oraz wyposażenie dzieci, jeżdżących rowerami i hulajnogami w kaski ochronne.
asp.szt. Anna Pawłowska