Aktualności

Pierwsza pomoc i zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zajęcia z policjantami mławskiej grupy SPEED

Data publikacji 19.05.2025

Celem działania mławskiej grupy SPEED jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. To nie tylko kontrola prędkości, zwalczanie agresji drogowej czy eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców ale także działania profilaktyczne i informacyjno-ostrzegawcze. Tym razem policjanci spotkali się z dziećmi i młodzieżą w Szkole Podstawowej w Niedzborzu, realizując akcję profilaktyczną, poświęconą bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców powiatu mławskiego.

Zajęcia odbyły się w ubiegłym tygodniu i dopasowane były do poszczególnych grup wiekowych. Dotyczyły bezpieczeństwa pieszych, przepisów ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z roweru i hulajnogi, używania kasków ochronnych oraz udzielania pierwszej pomocy.

Sezon na hulajnogi w pełni, dlatego mł.asp. Paweł Ziółkowski, szczegółowo omówił i wyjaśnił starszym uczniom  przepisy, dotyczące poruszania się hulajnogą elektryczną. Uczniowie z Niedzborza wiedzą, że hulajnogą nie można przewozić ładunku lub pasażera. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.  Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z  prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, z zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustępując pierwszeństwa pieszemu. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji.

Podczas zajęć, uczniowie dowiedzieli się także  jak niebezpieczni na drodze są kierujący pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci wykorzystali do tego celu symulator stanów odurzenia.  Policyjny ratownik asp. Mateusz Wróblewski, omówił zasady udzielania pierwszej pomocy, korzystania z numeru 112 w sytuacji nagłego wypadku oraz prowadzenia resuscytacji z wykorzystaniem AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny).

Akcja profilaktyczna policjantów ruchu drogowego wpisała się w trwający w szkole tydzień bezpieczeństwa. Dzieci miały wiele pytań, nie tylko z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy ale także codziennej służby policjantów. Mundurowi, zaprezentowali cześć służbowego wyposażenia, używanego w codziennej służbie. Podkreślali, jak ważna jest wzajemna troska o bezpieczeństwo na drodze, odpowiedzialne i rozsądne zachowanie uczestnika ruchu drogowego – niezależnie od wieku.

asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony