Potrącenie pieszej na ul. Warszawskiej w Mławie, policja apeluje o ostrożność
Wczoraj, tuż po godz. 18, na ul. Warszawskiej w Mławie doszło do potrącenia pieszej. Kobieta przechodziła przez przejście z wysepką, w pobliżu szkoły podstawowej. Na szczęście nie odniosła żadnych poważniejszych obrażeń. Policja apeluje o ostrożność zarówno do kierowców, jak i do pieszych.
Jak wynika z ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia, kierujący oplem 18-letni mężczyzna, po tym jak zauważył przechodzącą przez dwuetapowe przejście kobietę, zaczął hamować. Mimo to doszło do potrącenia. Na szczęście 28-letnia piesza nie doznała obrażeń. Po zbadaniu została zwolniona do domu. Młody kierowca został ukarany mandatem. Zarówno piesza jak i kierujący byli trzeźwi.
Jesień to wyjątkowo trudny czas na drodze. Po zmierzchu piesi są bardzo mało widoczni – także w mieście. Nie wszystkie przejścia dla pieszych są dostatecznie oświetlone. Trudny, pod względem widoczności moment - to zapadający zmrok. Dodajmy do tego jeszcze opady deszczu, zamglenia. Wielu pieszych nadal nie używa żadnych elementów odblaskowych po zmierzchu. Szara lub czarna kurtka, ciemne ubranie – to sprawia, że pieszy dla kierowcy staje się po prostu cieniem. Wystarczy opaska odblaskowa na rękawie kurtki, by poprawić swoje bezpieczeństwo – tak niewiele, a może uratować zdrowie i życie.
Bezpieczne przejście – aby takie było, piesi i kierowcy muszą nawzajem dbać o bezpieczeństwo. Nie jesteśmy na drodze sami. Pieszy nim wejdzie na przejście, powinien upewnić się, że jest to bezpieczne. Pamiętaj przejście dwuetapowe ( z azylem), traktuje się jak dwa odrębne przejścia. Pamiętaj, nawet jeśli jesteś już na przejściu i masz pierwszeństwo – nadal zachowaj szczególną ostrożność.
Kierowco, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ZWOLNIJ i zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli widzisz pieszego oczekującego przed przejściem, zatrzymaj się, by pieszy mógł bezpiecznie przejść na druga stronę jezdni.
Częste błędy na drodze, które mogą doprowadzić do wypadku:
Piesi:
- wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd;
- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym;
- wchodzenie na przejście, bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne – „widzę samochód to kierowca pewnie też mnie widzi i zahamuje”;
- wchodzenie na przejście na tzw. „nieśmiertelnego” – słuchawki w uszach, telefon w ręku, pieszy wchodzi na jezdnię bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne.
- nie używanie elementów odblaskowych po zmierzchu – także na terenie zabudowanym.
Kierowcy:
- niedostosowanie prędkości do warunków na drodze;
- brak ostrożności przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych;
- rozkojarzenie, brak uwagi (np. używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy).
asp.szt. Anna Pawłowska
zdjęcie - ilustracja