Aktualności

Spotkanie profilaktyczne z zaprzyjaźnionymi seniorami. Te zasady bezpieczeństwa przydadzą się każdemu

Data publikacji 24.01.2023

Spotkanie profilaktyczne z policjantem w Dziennym Domu Senior plus w Mławie, to nic nowego. Zdążyliśmy się już poznać i zaprzyjaźnić. Dziś poza życzeniami zdrowia, spokoju i bezpieczeństwa z okazji minionego Dnia Babci i Dziadka - omawiano ważne tematy, dotyczące oszustw internetowych oraz metod działania przestępców, okradających seniorów w ich domach.

Wiedza o metodach działaniach przestępców, pozwala uniknąć kłopotów – seniorzy z DDS w Mławie aktywnie biorą udział w takich spotkaniach, omawiając z policjantem zdarzenia kryminalne, do których doszło na terenie pow. mławskiego. Każde takie spotkanie kończy się wypracowaniem wniosków i porad, służących poprawie bezpieczeństwa. Tym razem omówiono przypadki oszustw internetowych, oszustw na dopłaty do przesyłek, oszustw na policjanta oraz metody działania przestępców, okradających seniorów w ich własnych domach. Podczas spotkania wypracowano kilka prostych zasad do stosowania, które przydadzą się nie tylko seniorom:

- Znajomości, zawierane na portalach społecznościowych traktuj z dużym dystansem, uważaj z kim korespondujesz i jakie informacje o sobie przekazujesz.  

- Nie przekazuj obcej osobie swoich danych osobowych oraz danych konta bankowego.

- NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy.

- Jeśli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za policjanta i informuje o konieczności przekazania pieniędzy lub udziału w policyjnych działaniach – z pewnością jest to oszust. Rozłącz się i powiadom Policję, dzwoniąc (najlepiej z innego telefonu) na numer alarmowy 112.

- Zawsze zamykał drzwi mieszkania i domu. NIGDY nie wpuszczaj do domu nikogo obcego.

- Jeśli widzisz coś podejrzanego, w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, powiadom dzielnicowego lub zadzwoń pod numer alarmowy 112.

 

asp.szt. Anna Pawłowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony