Bezpiecznie na hulajnodze i rowerze – spotkanie z uczniami w Bogurzynie
Wiosna to czas, w którym rower i hulajnoga cieszą się dużym zainteresowaniem, także wśród dzieci w drodze do szkoły. Warto przy tej okazji przypomnieć zasady bezpieczeństwa – na drodze każdy musi zachować ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. O tym właśnie, z uczniami klas IV-VI, rozmawiała profilaktyk Klaudia Zimna oraz dzielnicowy asp. Krzysztof Dobrzyński z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Celem dzisiejszego spotkania w Szkole Podstawowej w Bogurzynie, było przypomnienie najmłodszym uczestników ruchu drogowego, poruszającym się jednośladami, że oni także odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze. Chwila nieuwagi, niestosowanie się do przepisów, które powinni znać, może zakończyć się wypadkiem. Oto kilka niebezpiecznych sytuacji, które niestety zdarzają się często:
Uczeń, jadący rowerem do szkoły korzysta z chodnika nie zachowując ostrożności i przejeżdża przez przejście dla pieszych. Co może się zdarzyć? - może potrącić pieszego lub wjechać tuż przed nadjeżdżający pojazd.
Jak temu zapobiec? Młody rowerzysta powinien posiadać kartę rowerową. Jeśli ją ma, wie z pewnością, że korzystanie z chodnika przez rowerzystę jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przy trudnych warunkach atmosferycznych lub dużym natężeniu ruchu na drodze. Wówczas jednak musi zachować szczególna ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych jest zabronione. Należy zatrzymać się przed przejściem, upewnić o bezpieczeństwie i przeprowadzić rower.
Uczeń jedzie do szkoły hulajnogą elektryczną z dużą prędkością, korzystając z chodnika. Co może się zdarzyć? - To bardzo niebezpieczna sytuacja, w której ucierpieć może zarówno pieszy, jak i kierujący hulajnogą. Łatwo bowiem o potrącenie pieszego.
Jak temu zapobiec? - Kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać z drogi dla rowerów. Korzystanie przez niego z chodnika jest możliwe w sytuacji braku drogi dla rowerów, lub gdy ruch na jedni odbywa się z prędkością powyżej 30 km/h. Musi jednak zachować szczególna ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Uczeń, jadąc do szkoły hulajnogą elektryczną, przewozi na niej spotkanego po drodze kolegę.
Uwaga! Obowiązujące przepisy zabraniają przewożenia na hulajnodze pasażera lub ładunku. Z hulajnogi elektrycznej może korzystać wyłącznie kierujący.
Uczniowie z Bogurzyna obiecali, że będą ostrożni i odpowiedzialni na drodze. Trzymamy ich za słowo i pozdrawiamy.
asp.szt. Anna Pawłowska