Zatrzymani do kontroli przez grupę SPEED w miejscach objętych szczególnym nadzorem
Zatrzymanie do kontroli drogowej przez patrol grupy SPEED, kończy się najczęściej wysokim mandatem lub wnioskiem o ukaranie do sądu. Zadaniem policjantów, pełniących służbę w tej grupie jest przede wszystkim zwalczanie agresji drogowej oraz wykroczeń, będących głównymi przyczynami wypadków. Nadzorowany przez SPEED teren nie jest przypadkowy. To miejsca zagrożone, gdzie wcześniej dochodziło do groźnych zdarzeń drogowych lub nagminnie przekraczana jest prędkość. Oto przykłady kontroli.
Przykładem takiego miejsca, nadzorowanego przez patrole SPEED jest ul. Padlewskiego w Mławie. Miejsce to było wielokrotnie zgłaszane przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, którzy wskazywali problem przekraczania dozwolonej prędkości. W sobotę wieczorem, właśnie na tej ulicy, patrol SPEED zatrzymał kierowcę audi, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 101 km/h. Piratem drogowym okazał się 22- letni mieszkaniec pow. przasnyskiego. Młody kierowca został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł oraz 13 punktami karnymi. Stracił także prawo jazdy w trzech kategoriach.
Kolejne miejsce objęte nadzorem – Wiśniewo, droga krajowa nr 7. Tym razem kontrola dotyczyła nie tylko przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym ale także kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Kontrolowany kierowca seata, 23-letni mieszkaniec pow. mławskiego, jechał w terenie zabudowanym z prędkością 74 km/h. Koleje wykroczenie dotyczyło kierowania pojazdem niedopuszczonym do ruchu, w samochodzie brakowało przedniej tablicy rejestracyjnej. Młody kierowca seata został ukarany mandatem na łączną sumę 1800 zł oraz 8 punktami karnymi. Stracił także dowód rejestracyjny pojazdu.
Policjanci apelują o przekazywanie informacji na temat agresji drogowej oraz miejsc, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń w ruchu drogowym. Wystarczy skorzystać z adresu e-mail: stopagresjidrogowej@ra.policja.gov.pl , a zagrożenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości lub rajdów samochodowych zgłosić dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas - reaguj!
Autor: asp.szt. Anna Pawłowska