Aktualności

Uchroń przez śmiercią z wychłodzenia - wystarczy, że zadzwonisz pod numer 112

Data publikacji 24.11.2023

Przed nami weekend z temperaturami, spadającymi w nocy poniżej zera. Pamiętajmy, że przymrozki dla osób bezdomnych, koczujących w pustostanach lub śpiących na ławce, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Mławscy policjanci apelują o przekazywanie informacji o takich osobach, by uchronić je przed śmiercią z wychłodzenia. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer alarmowy 112.

Okres jesienno-zimowy to czas,  w którym policyjne patrole zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których mogą koczować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe bloków, piwnice. Każdego roku policjanci monitorują sytuację osób bezdomnych, oferując pomoc i transport do ośrodka, gdzie zapewniony jest ciepły posiłek i nocleg.

Jeśli widzimy  osobę leżącą na chodniku lub ławce lub mamy informację o koczujących w opuszczonych budynkach czy domku w ogrodzie działkowym, powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.  Taka reakcja pozwoli uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Nie oceniaj bezdomnego- reaguj! Jeśli myślisz, że pomoc wezwie ktoś inny, człowiek którego widzisz, może nie przeżyć.

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

Powrót na górę strony