Wypadek na skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i ul. Słowackiego w Mławie, ranna 15-letna kierująca hulajnogą elektryczną. Policja ostrzega
Wczoraj, przed godz. 17, na skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego z ul. Słowackiego w Mławie, doszło do potrącenia 15-letniej mieszkanki Mławy, kierującej hulajnogą elektryczną. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca hulajnogą wjechała wprost pod samochód. Z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala w Ciechanowie. Policja ostrzega – hulajnoga nie jest zabawką, kierując tym pojazdem trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jak wynika z ustaleń policjantów, pracujących na miejscu zdarzenia drogowego, kierująca hulajnogą elektryczną, jechała chodnikiem, ul. Słowackiego w kierunku skrzyżowania z Al. Piłsudskiego. Zbliżając się do skrzyżowania, wjechała bezpośrednio z chodnika na przejście dla pieszych, wprost pod skręcającego w ul. Słowackiego opla. Doszło do potrącenia. Oplem kierował 30-letni mieszkaniec Mławy, był trzeźwy. Ranna dziewczyna, przewieziona została do szpitala w Ciechanowie. Trwają dalsze ustalenia przyczyn i przebiegu tego zdarzenia drogowego. Czynności prowadzi mławska komenda policji.
Policja apeluje – hulajnogą jedź odpowiedzialnie! Hulajnoga elektryczna nie jest zabawką, wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązuje przestrzeganie przepisów oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Kupując dziecku hulajnogę elektryczną, zastanówmy się, czy będzie umiało bezpiecznie z niej korzystać i nie narazi się na niebezpieczeństwo.
Przypominamy - kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachowanie szczególnej ostrożności,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
Policja apeluje także do kierujących samochodami – zbliżając się do przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów, zachowaj szczególną ostrożność.
Autor: asp.szt. Anna Pawłowska