Aktualności

Zatrzymani nietrzeźwi rowerzyści. Grzywna za to wykroczenie to minimum 2500 zł

Data publikacji 26.02.2024

Wczoraj, w ciągu godziny, patrol ruchu drogowego zatrzymał dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich miał ponad 2 promile alkoholu, drugi niewiele mniej. Obu rowerzystom grozi grzywna w wysokości 2500 zł. Wyjeżdżając na drogę w takim stanie narazili na niebezpieczeństwo nie tylko siebie ale także innych uczestników ruchu drogowego. Wiosenna pogoda zachęca do jazdy na rowerze, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku.

Wczoraj (25.02), piękna wiosenna pogoda, zachęcała do korzystała ze spacerów i jazdy na rowerze, z czego skorzystało wiele osób. Byli jednak i tacy, którzy przy okazji jazdy na rowerze, nie odmówili sobie alkoholu.  Tuż przed godz. 10 rano, patrol ruchu drogowego, pełniący nadzór na odcinku DW-7 w Kosinach Starych, zatrzymał do kontroli rowerzystę. 39-letni mieszkaniec pow. mławskiego miał ponad 2 promile alkoholu. 

Godzinę później, na odcinku DW-7 w Żurominku, ten sam patrol zatrzymał do kontroli kolejnego, nietrzeźwego rowerzystę. Obywatel Ukrainy miał w organizmie ponad 1,7 promila alkoholu.

Obu rowerzystom, za popełnione wykroczenie, grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta stwarza zagrożenie bezpieczeństwa, zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przekonało się o tym wielu  kierowców, którzy próbowali wyprzedzić jadącego slalomem, nietrzeźwego rowerzystę. Nietrzeźwi rowerzyści ulegają także niebezpiecznym wypadkom, upadając na jezdnię, do przydrożnego rowu lub przed nadjeżdżający pojazd.

Trzeźwość za kierownicą – a zatem także kierownicą rowerową, to podstawa. Jeśli widzisz nietrzeźwego rowerzystę na drodze, niezwłocznie powiadom policję. W ten sposób zapobiegniesz  niebezpieczeństwu.   

Autor: asp.szt. Anna Pawłowska

zdjęcie: archiwalne KPP Mława

Powrót na górę strony