XI Mławskie Targi Pracy. Duże zainteresowanie służbą. Wasze pytania - nasze odpowiedzi
XI Mławskie Targi Pracy były dla nas wyjątkową okazją do spotkania mieszkańców pow. mławskiego, którzy rozważają wstąpienie w szeregi policji. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących procesu rekrutacji, codziennej służby, możliwości rozwoju zawodowego. Wśród zainteresowanych było wiele kobiet. Nasi rozmówcy podkreślali, że o służbie myślą już od pewnego czasu. Oto podsumowanie Waszych pytań i naszych odpowiedzi.
Czy dla kandydatów jest ograniczenie wiekowe, czy można zostać policjantem po 35 roku życia?
- Tak, nie ma ograniczeń wieku kandydata do służby w Policji.
Mam wykształcenie średnie, czy to wystaczy by złozyć podanie o przyjęcie do służby?
- Tak, podstawowym wymogiem jest wykształcenie średnie.
Kto może zostać policjantem, jakie sa podsatowe kryteria?
- Służbę w policji może pełnić: obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Ile trwa szkoła policyjna?
- Kurs podstawowy trwa obecnie 6 miesięcy i jest zakończony egzaminem. Następnie policjant kierowany jest na tzw. adaptację zawodową w oddziałach prewencji.
Gdzie odbywają się kursy podstawowe ?
- W jednym z kilku ośrodków szkoleniowych, na terenie kraju. Kursant może zatem zostac skierowany do Szkoły Policji w Pile, Słupsku, Katowicach, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Akademii Policji w Szczytnie
Czy można od razu pracować w wydziale kryminalnym?
- Każdy policjant zaczyna swoją drogę zawodową od podstaw, czyli od służby prewencyjnej.
Czy w czasie wojny policjanci mają takie same zadania jak wojsko?
- Nasze zadania określa Ustawa o Policji. Policja jest formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. W czasie wojny policja może być objęta militaryzacją, o której mowa w art. 600 Ustawy o obronie Ojczyzny.
Ile zarabia młody policjant po kursie podstawowym „na rękę” ?
- Młody policjant otrzymuje uposażenie w wysokości 4 210 zł.
Jak wygląda proces rekrutacji i gdzie złożyć dokumenty?
- Proces rekrutacji zaczyna się od złożenia niezbędnych dokumentów w Zespole Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Mławie, ul. Sienkiewicza 2, gdzie nasi pracownicy odpowiedzą na pytania i pomogą w wypełnieniu dokumentów. Informacja pod numerem telefonu 47 703 62 12. W momencie złożenia dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. A oto jego kolejne etapy – test wiedzy, test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne, rozmowa kwalifikacyjna, komisja lekarska, ankieta bezpieczeństwa osobowego, lista kandydatów. Szczegółowy opis koniecznej do złożenia dokumentacji oraz poszczególnych etapów rekrutacji dostępny jest TUTAJ. Zachęcamy także do obejrzenia filmu, przedstawiającego kurs podstawowy w Szkole Policji w Słupsku.
asp.szt. Anna Pawłowska