Aktualności

"A kto tu się podszywa?" Spotkanie w ramach kampanii profilaktycznej Policji i PZU

Data publikacji 12.12.2024

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku w ramach realizacji kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. cyberbezpieczeństwa „A kto tu się podszywa?” zorganizowali spotkanie dla uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Autorem kampanii prewencyjnej jest PZU przy współpracy z Policją i jej głównym założeniem jest zwiększenie świadomości w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa.

Płoccy policjanci spotkali się z uczniami z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii prewencyjnej PZU oraz  Policji pn. „A kto tu się podszywa?”. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w internecie.

Mundurowi podkreślali, że ważną zasadą korzystania z Internetu jest czujność i zasada ograniczonego zaufania.  Dzielili się z uczniami cennymi wskazówkami, które pozwolą uniknąć zagrożeń w wirtualnym świecie.

Policjanci apelowali również, aby nie klikać w podejrzane linki, zwłaszcza te rzekomo nadesłane z banku, nie reagować na przesłane SMS lub e-maile z banku, a w razie jakichkolwiek podejrzeń skontaktować się z nadawcą innym kanałem komunikacyjnym. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne, które pozwolą na zgłębienie wiedzy w tym zakresie.

Pamiętajmy:

  •  nigdy nie podawajmy danych osobowych ani haseł przez telefon czy e-mail. Prawdziwe instytucje nigdy nie proszą o powyższe informacje,
  •  sprawdzajmy wiarygodność wiadomości. W przypadku podejrzanych wiadomości z linkami lub załącznikami należy nie wchodzić w ich zawartość. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z daną instytucją, lub firmą i zweryfikować przesłane wiadomości i ich treści.
  •  zwracajmy uwagę na adresy e-mail i numery telefonów. Fałszywe wiadomości często przychodzą z adresów łudząco podobnych do oryginalnych, ale zawierających prawie niewidoczne, drobne różnice np. literówki lub dodatkowe litery i cyfry.
  •  nigdy nie instalujmy aplikacji ani nie klikajmy w linki podane przez nieznane osoby. Takie działania w większości doprowadzają do  zainstalowania złośliwego oprogramowania na urządzeniu, które "ukradnie" nasze hasła i dane wrażliwe pozwalając na kolejne oszustwa.
  •  nie ulegaj presji czasu. Oszuści często wywierają presję, twierdząc, że trzeba działać natychmiast. Warto zachować spokój i dokładnie zweryfikować sytuację.

Policjanci podczas spotkań zwrócili szczególną uwagę na konieczność rozmowy z rodziną i ostrzeganiu bliskich przed tego typu przestępstwami. Mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjno-edukacyjne, które dzięki współpracy Komendy Głównej Policji i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń mogą służyć jako informator.

Kampania „A kto tu się podszywa?” przypomina, że ostrożność i świadomość to najlepsza broń w walce z oszustami.

podkom. Monika Jakubowska

 

 

Powrót na górę strony