Aktualności

O bezpieczeństwie w tle wigilijnego spotkania

Data publikacji 16.12.2024

Przedstawiciele płockiej komendy niemal każdego spotykają się z mieszkańcami miasta i powiatu płockiego. Głównym elementem spotkań są rozmowy na temat bezpieczeństwa, których treści dostosowane są do potrzeb oraz wieku odbiorców. Choć tym razem spotkanie było świąteczne, nie brakowało chętnych, którzy uczestniczyli w rozmowach profilaktycznych.

W minioną sobotę (14.12) Pani Marlena Szymczak, profilaktyk z Komendy Miejskiej Policji w Płocku uczestniczyła w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Popłacinie. Wydarzenie było doskonałą okazją, aby porozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie, także w okresie świątecznym. Głównym tematem rozmów było również bezpieczeństwo w Internecie. Zwiększenie świadomości w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa jest kluczowym założeniem trwającej kampanii prewencyjnej PZU oraz  Policji pn. „A kto tu się podszywa?”.

Uczestnicy spotkania poza cennymi wskazówkami,  otrzymali ulotki informacyjno-edukacyjne, które dzięki współpracy Komendy Głównej Policji i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń mogą służyć jako informator oraz pozwolą na zgłębienie wiedzy w tym zakresie.

Pamiętajmy:

  •  nigdy nie podawajmy danych osobowych ani haseł przez telefon czy e-mail. Prawdziwe instytucje nigdy nie proszą o powyższe informacje,
  •  sprawdzajmy wiarygodność wiadomości. W przypadku podejrzanych wiadomości z linkami lub załącznikami należy nie wchodzić w ich zawartość. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z daną instytucją, lub firmą i zweryfikować przesłane wiadomości i ich treści.
  •  zwracajmy uwagę na adresy e-mail i numery telefonów. Fałszywe wiadomości często przychodzą z adresów łudząco podobnych do oryginalnych, ale zawierających prawie niewidoczne, drobne różnice np. literówki lub dodatkowe litery i cyfry.
  •  nigdy nie instalujmy aplikacji ani nie klikajmy w linki podane przez nieznane osoby. Takie działania w większości doprowadzają do  zainstalowania złośliwego oprogramowania na urządzeniu, które "ukradnie" nasze hasła i dane wrażliwe pozwalając na kolejne oszustwa.
  •  nie ulegaj presji czasu. Oszuści często wywierają presję, twierdząc, że trzeba działać natychmiast. Warto zachować spokój i dokładnie zweryfikować sytuację.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chętny udział w dyskusji oraz życzymy wesołych świąt!

podkom. Monika Jakubowska

 

 

 

 

Powrót na górę strony