Aktualności

Mieszkanka Płocka oszukana „na pracownika banku”. Przeczytaj, jak nie dać się nabrać!

Data publikacji 05.03.2025

Oszust uśpił czujność seniorki podając się za pracownika banku. Kobieta straciła ponad 33 tys. złotych. Płoccy policjanci apelują o rozwagę oraz podpowiadają, jak rozpoznać oszusta i co zrobić, aby nie dać się oszukać.

Sprawcy, stosując metodę „na pracownika banku”, są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego i środków na nim zgromadzonych. Przestępcy nie muszą wykorzystywać specjalistycznego oprogramowania do kradzieży danych lub pieniędzy. W popełnianiu przestępstwa pomaga im niestety pokrzywdzony. Sprawcy, manipulując, nakłaniają ofiary przestępstwa do podjęcia określonego działania.

Tak było również tym razem. W miniony poniedziałek (3.03)  do mieszkanki Płocka zadzwonił mężczyzna, który podając się za pracownika banku poinformował kobietę, że ktoś próbuje wziąć na nią kredyt i jej pieniądze są zagrożone. Czujność 75-latki uśpił fakt, że rozmówca dokładnie znał jej imię oraz nazwisko. Seniorka, postępując zgodnie z instrukcjami oszusta przelała swoje oszczędności na wskazany rachunek bankowy, który miał być tymczasowym bezpiecznym kontem. Następnie kobieta podała kody płatności mobilnych w celu zabezpieczenia swoich pozostałych środków. Płocczanka straciła łącznie ponad 33 tys. złotych. 

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów przelania pieniędzy na inne konto. Nie proszą również o przekazanie kodów płatności mobilnych,  jak również  nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.

Pamiętaj:

  • do swojego konta bankowego loguj się tylko przez samodzielnie wpisany adres strony internetowej banku. Nie korzystaj z przesyłanych przez osoby trzecie linków przekierowujących na utworzone przez oszustów strony bankowe do zbierania danych logowania;
  • konsultanci banków nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Jedynymi aplikacjami promowanymi przez bank są te dedykowane do obsługi posiadanych rachunków i kart bankowych.
  • jeżeli na twoim koncie lub karcie doszło już do transakcji, które nie były wykonywane przez ciebie, natychmiast powiadom Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.


W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim bankiem i upewnij, że osoba dzwoniąca faktycznie jest pracownikiem banku. Przypominamy, żeby nie paść ofiarą oszustwa, konieczne jest zachowanie czujności.

podkom. Monika Jakubowska

Powrót na górę strony