Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oby żniwa były bezpieczne

Data publikacji 27.07.2018

Lato, to nie tylko wakacje, to również czas żniw. W związku z tym policjanci apelują do rolników i wszystkich kierowców o ostrożność na drogach poza miastem.

W wakacje na naszych drogach panuje wzmożony ruch. Wiele osób podróżuje do miejsc letniego wypoczynku, lub wraca już po urlopie do miejsca zamieszkania. Lato to jednak nie tylko wakacje, to również czas wzmożonych prac polowych związanych ze żniwami.

W związku z tym, na drogach możemy zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. Kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze ciągnące przyczepy z ziarnem lub słomą czy też z sianem, to tylko niektóre maszyny, na które można trafić podczas przejazdu przez drogi poza miastem.

W związku z tym policjanci apelują do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych w gospodarstwie oraz transportu płodów rolnych z pól. Funkcjonariusze apelują również do innych kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność na drogach, po których poruszają się maszyny rolnicze – zwłaszcza kombajny zbożowe.  

Na naszych drogach możemy spotkać coraz nowszy, a co za tym idzie sprawny sprzęt rolniczy, jednak zdarzają się przypadki, kiedy policjanci zatrzymują pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Niesprawne oświetlenie – zwłaszcza niesprawne światła kierunkowskazów, czy też niesprawny układ hamulcowy, to tylko niektóre braki w pojazdach rolniczych, które są wręcz bagatelizowane przez ich właścicieli. W rzeczywistości braki te mogą stać się przyczyną groźnych zdarzeń drogowych – zwłaszcza po zmroku, kiedy poruszający się po drodze, słabo oświetlony lub wręcz nieoświetlony pojazd rolniczy stanowi bardzo duże zagrożenie dla innych kierujących.

Dlatego podczas wyprzedzania sprzętu rolniczego kierowcy zdecydowanie powinni zmniejszyć prędkość, tak, aby w każdej chwili móc w odpowiedni i bezpieczny sposób zareagować.

Poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego należy również pamiętać, że na polach oraz na terenie gospodarstw również może dojść do tragedii. W przeszłości niejednokrotnie dochodziło do nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci czy też osób dorosłych, które podczas prac polowych zostały przygniecione lub przejechane przez maszyny rolnicze. Dochodziło również do wypadków spowodowanych lekceważeniem przepisów BHP podczas naprawy maszyn, które naprawiano w czasie kiedy były uruchomione.

Policjanci przypominają, że główną przyczyną  wypadków na drogach i tych w  gospodarstwach rolnych jest zmęczenie, pośpiech, chwilowa nieuwaga czy też  brak wyobraźni  i rozsądku.

Powrót na górę strony