Ogólnopolskie badanie osób bezdomnych
W nocy z 13 na 14 lutego, płoccy policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi oraz pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku wzięli udział w „Ogólnopolskim badaniu osób bezdomnych”. Badania te prowadzone są cyklicznie, co dwa lata.
Liczenie osób bezdomnych na terenie Płocka rozpoczęło się o godz. 20:30. Miasto podzielone zostało na cztery sektory. Wspólne patrole miały za zadanie sprawdzać miejsca, gdzie najczęściej gromadzą się i przesiadują osoby bezdomne. Kontrolowano min. izbę wytrzeźwień, policyjny areszt, szpital, dworzec PKS/PKP, ogrzewalnię dla osób bezdomnych, altanki na terenie ogrodów działkowych, pustostany, piwnice, wiaty śmietnikowe, klatki schodowe.
Skontrolowano w sumie ponad kilkadziesiąt miejsc, spotkano 23 osoby bezdomne, w tym 18 mężczyzn i 5 kobiet.
W trakcie badania przeprowadzane były rozmowy z osobami bezdomnymi, w ramach których wypełniano kwestionariusze ankiety, w której pytano o to jak długo dana osoba jest bezdomna, jaka jest przyczyna jej bezdomności, z jakich form wsparcia korzysta oraz jakiej pomocy potrzebuje.
Badania nad bezdomnością wskazują, że przyczyny tego zjawiska są różne a najczęściej są to min. wymeldowanie, eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienia, problemy mieszkaniowe i związane z zatrudnieniem oraz inne zdarzenia losowe.
Warto przypominać przy okazji takich wydarzeń, że problem bezdomności w Polsce dotyka bardzo wiele osób.
Dostrzegajmy takie osoby, w swoich lokalnych środowiskach i nie przechodźmy obok nich obojętnie.
Pamiętajmy, że wychodzenie z bezdomności jest bardzo trudnym i długim procesem i nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.