Aktywny i świadomy senior w świecie finansów - Samoobrona dla seniorów
W poniedziałek, 11 lutego, w Filii nr 8 Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie z płockimi seniorami w ramach projektu „Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów”. Tematem spotkania była „Samoobrona dla seniorów”.
Gospodarzami spotkania byli: pani Elżbieta Podwójci-Wiechecka, kierownik Filii nr 8 Książnicy Płockiej, pani Elżbieta Dobroń, z-ca dyrektora Książnicy Płockiej, policjanci z płockiej komendy, pani podinsp. Katarzyna Lorenc oraz dzielnicowi asp. szt. Jacek Nowak, sierż. szt. Waldemar Kominek (instruktor taktyki i technik interwencji) oraz sierż. szt. Tomasz Brudzyński.
W pierwszej części spotkania policjanci, wykorzystując prezentację multimedialną, instruowali seniorów jak mogą uniknąć i jak mają bronić się przed niespodziewanym atakiem. Zaprezentowali kilka podstawowych technik samoobrony oraz udzielili istotnych porad prewencyjnych dotyczących bezpieczeństwa.
Na zakończenie policjanci wręczyli seniorom broszury - „Krótki poradnik samoobrony dla seniorów". Po części merytorycznej, z okazji zbliżających się Walentynek odbyło się spotkanie integracyjne.
Pamiętajmy, że bardzo łatwo można stać się ofiarą napaści lub niespodziewanego ataku, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć
niechcianych zdarzeń.
Jak uniknąć okoliczności i miejsc sprzyjających napaści oraz nie stać się ofiarą?
1. Wystrzegaj się spacerów w miejscach odludnych i źle oświetlonych.
2. Obserwuj uważnie co dzieje się wokół, nawet jeśli jesteś w miejscu, które uważasz za bezpieczne.
3. Unikaj wchodzenia do windy, budynku z osobą nieznaną.
4. Zwracaj uwagę na sztuczny tłok w sklepie czy autobusie, również na osoby z odzieżą przewieszoną przez rękę .
5. Gdy jedziesz sam/-a autobusem, pociągiem siadaj z przodu jak najbliżej kierowcy i nie zasypiaj podczas podróży.
6. Wychodząc z domu zastanów się, czy biżuteria nie przyciąga wzroku osoby czyhającej na łatwy łup i czy nie będzie ona prowokować potencjalnego sprawcy do ataku.
7. Biorąc torebkę czy portfel nie trzymaj w nich więcej gotówki, aniżeli jest to potrzebne. Torebkę lub siatkę trzymaj przy sobie, portfel schowaj w miejscu bezpiecznym. Większą kwotę pieniędzy rozdziel i umieść w różnych miejscach odzieży.
8. Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej przygotuj wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
9. Unikaj rozmów o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą usłyszeć cię osoby obce.
10.Jeżeli już staniesz się ofiarą napadu – nie ryzykuj zdrowiem i życiem, lepiej jest oddać napastnikowi torebkę czy pieniądze niż niepotrzebnie ryzykować życiem.
11. Staraj się zapamiętać rysopis napastnika, jego cechy charakterystyczne – to bardzo pomoże Policji w ustaleniu ewentualnych sprawców.