Aktualności

,, W świecie cyberprzestrzeni – o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy ”

Data publikacji 21.03.2019

Publikowanie danych osobowych w Internecie, przemoc rówieśnicza z wykorzystaniem sieci oraz odpowiedzialność karna nieletnich to główne tematy spotkań z dziećmi i młodzieżą organizowanych przez przedstawicieli płockiej komendy w ramach projektu pn. ,, W świecie cyberprzestrzeni – o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy”.

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Płocku prowadzą cykliczne spotkania z uczniami placówek oświatowych rozmawiając o różnych aspektach bezpieczeństwa w sieci. Takie spotkanie odbyło się również w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku. Każde z organizowanych spotkań w ramach projektu ,, W świecie cyberprzestrzeni – o zagrożeniach uświadamiamy, omamić nie pozwalamy” ma na celu rozbudzanie u młodzieży świadomości i odpowiedzialności za własne działanie, kształtowanie umiejętności przewidywania konsekwencji zachowań własnych i zachowań innych osób oraz zapobieganie przemocy przy użyciu  Internetu.

W czasie pogadanek policjanci uprzedzają młodzież o zbyt pochopnym umieszczaniu zdjęć i filmów w sieci. Zwracają również uwagę na  konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci.  Bardzo ważnym elementem omawianym podczas spotkań jest przemoc z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego, taka jak nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów bądź też  pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia lub nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Przedstawiciele płockiej komendy uświadamiają nieletnich, że w Internecie nie są anonimowi i również jak dorośli odpowiedzialni są za własne działania niezgodne z prawem. Uczestnicy spotkań otrzymali od prowadzących materiały dydaktyczne na temat współczesnych mediów i podstaw cyberbezpieczeństwa.

Wizyta przedstawicieli Policji w placówkach oświatowych  z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw na jakie narażeni są w wirtualnym świecie oraz jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej.

Powrót na górę strony