II edycja projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”
Komenda Miejska Policji w Płocku wspólnie z Książnicą Płocką rozpoczęła realizację drugiej edycji projektu pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”. Bezpieczeństwo korzystania z nowoczesnych usług bankowych, reklamacje towarów i usług, czy metody weryfikacji autentyczności banknotów PLN to tylko niektóre z tematów, z którymi zmierzą się osoby starsze uczestniczące w zaplanowanych na przełomie września i października spotkaniach.
Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości seniorów w obszarach: finansowym i zasad bezpieczeństwa w codziennym obcowaniu z finansami, bankomatami i operacjami finansowymi realizowanymi drogą elektroniczną oraz w zakresie przestępstw dokonywanych w bankowości elektronicznej, na które narażeni są seniorzy.
Dzięki zaplanowanym działaniom edukacyjnym osoby starsze pozyskają kluczowe informacje, które pomogą im w bezpiecznym korzystaniu z ofert i usług bankowych, a także zyskają umiejętności rozpoznawania najpopularniejszych metod oszustw i sposobów działania sprawców oraz weryfikacji autentyczności banknotów. Ponadto w ramach działań projektowych odbędą się zajęcia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony.
Tegoroczna edycja projektu przewiduje ponadto zorganizowanie wystaw tematycznych, z wykorzystaniem przygotowanych plakatów informacyjno – edukacyjnych. Ekspozycje mają promować działania profilaktyczne mazowieckiej policji w przestrzeni publicznej i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Partnerem działań płockiej policji jest Książnica Płocka im W. Broniewskiego oraz Urząd Miasta Płocka. Do realizacji projektu Komenda Miejska Policji w Płocku zaprosiła również PKO BP, ZUS, Fundację Feniks, Stowarzyszenie Tygiel, teatr Remedium oraz uczniów szkoły podstawowej Profesor.
Spotkania tematyczne w ramach projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” odbędą się:
- Najpopularniejsze oszustwa wobec seniorów – działania na wnuczka, na pracownika banku, na akwizytora, na policjanta itp. (KMP Płock).
Bezpieczeństwo korzystania z nowoczesnych usług bankowych oraz metody weryfikacji autentyczności banknotów PLN. (PKO BP)
-08.09.2021 r., godz. 15.00 – 16.00 Biblioteka filii nr 8 Książnicy Płockiej, ul. Walecznych 20, Płock
- Pierwsza pomoc przedmedyczna. (Fundacja Feniks).
-15.09.2021 r., godz. 15.00 – 16.00, Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, ul. Gierzyńskiego 17, Płock
- Ułatwienie dla klientów – elektroniczny ZUS, rachunek w banku – bezpieczna forma otrzymywania świadczeń. (ZUS)
Reklamacje towarów i usług. (Miejski Rzecznik Konsumentów)
-20.09.2021 r., godz. 15.00 – 16.00, Biblioteka filii nr 8 Książnicy Płockiej, ul. Walecznych 20, Płock
- Samoobrona dla seniora. (KMP Płock).
- 29.09.2021 r., godz. 15.00 – 16.00, Zespół Szkół nr 1, ul. Piaska 5, Płock
- Psychologiczne aspekty zachowań przestępców i metody reakcji. (Stowarzyszenie Tygiel, teatr Remedium)
- 07.10.2021 r., godz. 15.00 – 16.00, Mediateka, ul. Kościuszki 3b, Płock
- Zakończenie i podsumowanie projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”
- 21.10.2021 r., godz. 15.00 – 16.00, Mediateka, ul. Kościuszki 3b, Płock
Na tematyczne spotkania w ramach projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów” prowadzone są od 23 sierpnia zapisy pod numerem telefonu 24 262 86 17 . Udział w projekcie można zgłosić również osobiście w Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego, ul. Kościuszki 6, w Płocku. Liczba miejsc w spotkaniach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych seniorów do wzięcia udziału w projekcie.