Aktualności

Korzystała z telefonu podczas jazdy – straciła panowanie nad pojazdem i dachowała

Data publikacji 27.12.2021

Czy używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest bezpieczne? Na pewno nie. A przekonała się o tym kierująca hondą, która korzystając w trakcie jazdy z telefonu straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi i dachowała. Na szczęście kobieta nie doznała poważniejszych obrażeń. 41-latka za popełnione wykroczenia ukarana została mandatami karnymi.

Rozmowa przez telefon dekoncentruje i bywa zwyczajnie niebezpieczna. W czasie rozmowy telefonicznej nie skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Poza tym odebranie telefonu podczas jazdy rozprasza uwagę prowadzącego na kilka sekund - w tym czasie ryzyko spowodowania wypadku znacząco wzrasta.

A o konsekwencjach używania telefonu komórkowego w trakcie jazdy, przekonała się 41-latka. W sobotnie popołudnie w miejscowości Kozłowo kobieta straciła panowanie nad pojazdem, zjechała z drogi i dachowała. Na szczęście kobieta nie doznała poważniejszych obrażeń ciała, ale jej pojazd uległ dużemu uszkodzeniu.41-latka przyznała policjantom, że w trakcie jazdy używała telefonu komórkowego.

Za popełnione wykroczenia, mundurowi nałożyli na kierującą mandaty karne, a na jej konto wpisali punkty karne.

PAMIĘTAJMY! Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy nie sprzyja skupieniu się w pełni na drodze i szybkim reakcjom. Wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie sms-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas kierowca potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt metrów, bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.: Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie stosując się do tego przepisu narażamy się na mandat karny w wysokości 200zł i 5 punktów karnych.

Przypominamy też, że przepis ten dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc nie tylko samochodami, ale również motocyklami, motorowerami, rowerami, pojazdami zaprzęgowymi, itp.

Powrót na górę strony