Aktualności

Senior uwierzył oszustom i stracił oszczędności

Data publikacji 02.09.2022

Wczoraj 83-letni mieszkaniec Płocka został oszukany. Osoba podająca się za policjanta przekonywała, że wnuczka seniora spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze, aby nie trafiła na 3 miesiące do aresztu. Płocczanin uwierzył oszustom i stracił 60 tys. zł. Apelujemy, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście.

Pomimo nieustannie prowadzonych akcji informacyjnych i profilaktycznych, niestety nadal dochodzi do oszustw na tzw. „wnuczka” i „policjanta”. Wczoraj do 83 – letniego mieszkańca Płocka zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę i poinformowała, że wnuczka seniora spowodowała wypadek drogowy. Młodej dziewczynie grozi teraz trzy miesiące aresztu i niezwłocznie potrzebne są pieniądze w kwocie 60 tys. zł na kaucję. Po pewnym czasie do drzwi mieszkania 83-latka zapukał mężczyzna podający się za adwokata i w pośpiechu odebrał gotówkę. Po przekazaniu pieniędzy, kiedy oszuści rozłączyli połączenie telefoniczne z seniorem, dodzwonił się do niego syn i uświadomił ojca, że został oszukany.

Płoccy policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami, które podają się za naszych bliskich, funkcjonariuszy Policji, bądź pracowników innych instytucji.

  • Jeżeli odbierzemy podobny telefon, można być pewnym, że to próba oszustwa, takie połączenie należy jak najszybciej rozłączyć.

  • Każdą podobną informację należy zweryfikować u innych członków rodziny.

  • Nigdy nie przekazuj telefonicznie informacji na temat swoich oszczędności, danych do bankowości elektronicznej oraz danych personalnych.

  • Nigdy nie przekazuj obcym osobom jakichkolwiek pieniędzy i cennych rzeczy.

  • Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych działaniach i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Je
żeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji naszego rozmówcy należy o tym powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić na numerem alarmowy 112.

Autor: asp. Krystyna Kowalska

 

Powrót na górę strony