Aktualności

O cyberzagrożeniach rozmawiali z młodzieżą

Data publikacji 15.11.2022

Rozwój technologiczny oraz szeroki i nieograniczony dostęp do Internetu niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z najpopularniejszych przestępstw w sieci stał się ostatnio „ phishing". Co oznacza ? Skąd się wziął? Jak się zabezpieczać przed tego typu przestępstwami? Jak nie dać się oszukać metodą na BLIK? Na te oraz inne pytania odpowiadali podczas spotkań z młodzieżą szkolną płoccy policjanci.

Policjanci w Wydziału Prewencji płockiej komendy odwiedzili ostatnio młodzież z Zespołu Szkół im S. Staszica w Gąbinie. Tym razem edukowali uczniów w kwestii bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas spotkań zorganizowanych w zespole szkół, uczestnicy poznali min. pojęcie dość popularnej wśród przestępców metody „phishingu”.

Mundurowi uświadamiali młodzież jakie zagrożenia płyną ze zbyt pochopnego ujawniania danych osobowych i informacji poufnych. Zwracali dużą uwagę na oszustwa metodą na BLIK, polegające na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Policjanci uczulali młodzież, że w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder ten niestety jest coraz bardziej popularny.

Policjanci zapoznali uczestników prelekcji z procedurami reagowania na oszustwa typu phishing, który jest jednym z najczęstszych zjawisk przestępczych w sieci. Za popularnością phishingu stoi jego prostota i duża skuteczność: każdego dnia oszuści są w stanie przechwycić w ten sposób numery kart kredytowych, hasła, loginy i poufne informacje na temat firm i osób prywatnych.

Funkcjonariusze przypominali również o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego użytkowania Internetu (cyberprzemoc-stalking), znęcaniu się i formach przemocy rówieśniczej na terenie szkoły, a także o konsekwencjach prawnych wynikających z takich zachowań.

Mundurowi uświadamiali młodzież, że nikt nie jest anonimowy w sieci. Wyśmiewanie innych, hejtowanie, umieszczanie wizerunku osoby bez jej zgody, bądź przekształcanie zdjęć w sposób ośmieszający innych to zachowania, za które grozi odpowiedzialność przed Sądem Rodzinnym.

Pamiętajmy, że ofiarą cyberprzestępców może zostać każdy użytkownik Internetu.

Autor: asp. Krystyna Kowalska

 

Powrót na górę strony