Aktualności

Roczne podsumowanie zgłoszeń za pośrednictwem KMZB w powiecie płockim

Data publikacji 20.01.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od 2016 roku. Aplikacja KMZB umożliwia obywatelom wskazanie Policji występujących konkretnych kategorii zagrożeń, z miejsca zamieszkania poprzez wykorzystanie komputerów lub urządzeń mobilnych. Roczne podsumowanie zgłoszeń w mieście i powiecie płockim potwierdza, jak powszechna stała się komunikacja mieszkańców z miejscową Policją.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Płocku podsumowali  funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa za rok 2022.

Statystyka wskazuje, że w ubiegłym roku zgłoszeń naniesionych na mapę było aż  1697.

Policjanci potwierdzili 875 z tych zgłoszeń, nie potwierdzonych było 645,  żart i pomyłka dotyczył 177 zgłoszeń.

Najliczniejszą grupę stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, było ich w ubiegłym roku aż 1162. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

przekraczania dozwolonej prędkości - 659

nieprawidłowego parkowania - 294

nieprawidłowej infrastruktury - 88

nielegalnych rajdów - 74

Kolejna grupa to zgłoszenia prewencyjne, mundurowi otrzymali 535 informacji dotyczących tych zagrożeń. Najczęściej internauci informowali o:

spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych - 255

dzikich wysypiskach śmieci - 64

grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 60

Każde zgłoszenie, które zostało naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze sprawdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na mapie,  a po ich potwierdzeniu eliminowali te zagrożenia. Swój udział zarówno w weryfikacji zgłoszeń dokonanych na mapie,  jak i eliminacji stwierdzonych zagrożeń ma również wiele organizacji i instytucji, które aktywnie współpracują z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Przypominamy, jak można korzystać z mapy zagrożeń:

Mapa zagrożeń jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, a jej obsługa jest na tyle łatwa i przystępna, by każdy obywatel mógł z niej skorzystać. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Internauta, który  korzysta z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń należy wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Są tam. in. takie kategorie jak spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, czy przekraczanie prędkości.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń wymagających pilnej interwencji. W przypadku potrzeby zgłoszenia takiego zdarzenia należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

 

Link do Krajowej  Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

Powrót na górę strony