Aktualności

Zapadł wyrok sądowy za uszkodzenie radiowozu, naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie funkcjonariuszy

Data publikacji 14.06.2024

Policjanci często wchodzą w środek konfliktu lub spotykają się z ostracyzmem, gdy egzekwują przepisy prawne od osób, które są dalekie od ich respektowania. Funkcjonariusz publiczny podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych jest objęty specjalną ochroną. Osoba, która znieważa czy też narusza nietykalność cielesną policjantów, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W październiku 2020 roku w Drobinie podczas podjętej interwencji policyjnej mężczyzna zachowywał się wulgarnie, naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy z Posterunku policji w Drobinie. Nie reagował na polecenia wydawane przez policjantów oraz ich znieważył. Mężczyzna uszkodził również umyślnie radiowóz policyjny. Sprawą najpierw zajęli się policjanci i prokurator, a następnie sąd.

Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Sierpcu na oskarżonego 34-latka nałożono karę łączną roku i siedmiu miesięcy pozbawieni wolności, podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Płocku, obowiązku zapłaty za uszkodzony pojazd oraz zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonych policjantów.


Warto przypomnieć, że znieważenie funkcjonariusza publicznego, którym jest nie tylko funkcjonariusz Policji to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Naruszenie jego cielesnej nietykalności podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Czynna napaść może skończyć się nawet pozbawieniem wolności do lat 10.

 

asp. Jakub Tomaszewski/KMP w Płocku

Powrót na górę strony