Zagrożenie terroryzmem może dotyczyć każdego z nas! jak w takiej sytuacji postępować?
Przygotowania do ataku terrorystycznego zawsze prowadzone są w tajemnicy. Z tego względu sygnały o grożącym niebezpieczeństwie są mało dostrzegalne. Jednak zwracanie uwagi na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zagrożenia i skuteczną jego neutralizację.
Do największego zamachu terrorystycznego w Hiszpanii doszło 13 lat temu, 11 marca 2004 roku. Zaatakowano wówczas pociągi podmiejskie w Madrycie. W wyniku eksplozji 10 ładunków wybuchowych zginęło ponad 190 osób, w tym czworo Polaków. Prawie 1900 osób zostało rannych. Od tamtego czasu taktyka terrorystów uległa zmianie i coraz częściej zamiast bomb ich bronią stają się samochody, furgonetki i ciężarówki, a do zdarzeń dochodzi na zatłoczonych ulicach miast.
Coraz częściej podróżujemy oraz uczestniczymy w różnych wydarzeniach kulturalnych generujących dużą liczbę osób. Należy wówczas zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Co może być sygnałem ostrzegającym nas o niebezpieczeństwie? Wszystko. Począwszy od rzucającego się w oczy nietypowego zachowania współpasażerów, przez pozostawione bez opieki paczki, torby, po podejrzane samochody parkujące w nietypowych miejscach.
Większość przechodniów czy turystów zajętych jest obsługą telefonu, rozmową ze wspólnie spacerującym lub słuchaniem muzyki, co skutkuje, że na bodźce z zewnątrz reagujemy z dużym opóźnieniem. Chcąc uniknąć zaskoczenia należy się zainteresować najbliższym otoczeniem i co chwilę uważnie rozejrzeć. Warto zwrócić uwagę na zachowanie innych przechodniów. Bardzo ważnym aspektem jest rozpoznanie terenu na którym przebywamy i ocenienie ewentualnej drogi ucieczki czy możliwości ewakuacji.
W celu uniknięcia bezpośredniego niebezpieczeństwa, zawsze należy zachować czujność, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajduje się duża liczba ludzi a o swoich spostrzeżeniach poinformować służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektu, Policję lub Straż Miejską.
Powinniśmy pamiętać, że terrorysta nie zawsze musi być odmiennej narodowości i wyróżniać się z tłumu szczególnym wyglądem.
Jednocześnie informujemy, iż warto zapoznać się z informacją umieszczoną na stronie internetowej
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (mswia.gov.pl): Terroryzm – co robić w sytuacji zagrożenia.
To tylko kilka wskazówek ale wyrobienie nawyku ich przestrzegania z pewnością uratuje nam życie jeśli znajdziemy się w sferze ataku terrorystycznego.
sierż. sztab. Milena Kopczyńska, kPP Pułtusk