Aktualności

Ważne zasady dotyczące użytkowania – Hulajnogi elektrycznej zasad bezpieczeństwa

Data publikacji 26.05.2025

Coraz więcej na polskich drogach można zauważyć użytkowników hulajnóg elektrycznych. Spowodowane jest to szybkim poruszaniem się po zakorkowanych drogach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Pułtuska policja ponawia apel dotyczący bardzo ważnych zasady bezpieczeństwa przy poruszaniu się hulajnogami:

Hulajnogą elektryczną jest pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Jakie uprawnienia należy posiadać, aby poruszać się hulajnogą elektryczną?

Hulajnogą elektryczną może kierować osoba, która spełnia kryteria:

- od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

- od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

- dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Jaki obowiązki ma kierujący hulajnogą elektryczną?

- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;

- korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;

- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

PAMIĘTAJMY!!! W momencie, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, bądź pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, w przypadku gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

- jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;

- zachowanie szczególnej ostrożności;

- ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Kierującemu hulajnogą zakazuje się:

 

  • kierowania hulajnogą będąc w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przejeżdżania przez przejście dla pieszych;
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • czepiania się pojazdów;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • ciągnięcia za pojazdem kierującego Urządzeniem Transportu Osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Gdzie należy parkować hulajnogę?

Na chodniku dopuszcza się postój w miejscu do tego przeznaczonym, natomiast gdy nie ma takiego miejsca wyznaczonego –należy pozostawić urządzenie jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika, która jest najbardziej oddalona od jezdni, jednak równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

 

Autor: mł. asp. Magdalena Bielińska KPP w Pułtusku

Powrót na górę strony