Aktualności

Z mieszkańcami powiatu o bezpieczeństwie - pułtuska debata powiatowa

Data publikacji 20.10.2017

Wnioski dotyczące zmiany organizacji ruchu, poprawy infrastruktury oraz wskazanie miejsc gdzie spożywany jest alkohol - to efekty powiatowej debaty zorganizowanej przez Policję.

Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pułtusku odbyła się debata społeczna pod hasłem Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”. Inicjatorem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku mł. insp. Jarosław Olszewski.  

W przedmiotowej debacie udział wzięli zaproszeni Goście:

Wicestarosta Pani Beata Jóźwiak
Wiceburmistrz Pani Róża Krasucka
Przewodniczący Rady Powiatu Pan Wiesław Cienkowski

Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Pan Mirosław Barszcz
Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Grzegorz Baprawski
Komendant Straży Miejskiej Pan Wincenty Bogusz

Wójt Gminy Gzy Pani Barbara Polańska

Wójt Gminy Pokrzywnica Pan Adam Rachuba

Dyrektorzy Szkół, nauczyciele, jak również: przedstawiciele urzędów, radni, sołtysi, mieszkańcy gminy i powiatu pułtuskiego.

Komendę Powiatową Policji reprezentowali: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku nadkom. Paweł Antośkiewicz, Naczelnik Wydziału Kryminalnego kom. Łukasz Jędrasik, Z-ca Naczelnika WK asp. sztab. Jarosław Dublicki, Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Marcin Czyżewski, Z-ca Naczelnika WP asp. sztab. Rafał Kwiatkwski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Wiesław Rupiński, Rzecznik Prasowy sierż. sztab. Milena Kopczyńska, dzielnicowi z gmin i powiatu pułtuskiego.

 

Moderatorem była sierż. sztab. Milena Kopczyńska- oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku, która przywitała uczestników debaty i podziękowała za przybycie. Podkreśliła, że  celem debat jest bezpośrednie spotkanie się z mieszkańcami i wzajemna wymiana informacji i opinii o stanie bezpieczeństwa lokalnego, a także zidentyfikowanie oczekiwań jakie mieszkańcy mają wobec Policjantów pełniących służbę w ich gminach. Dodała, że debaty są niezmiernie ważne, gdyż do zapewnienia bezpieczeństwa potrzebne jest współdziałanie Policji i obywateli.

 

Następnie I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku nadkom. Paweł Antośkiewicz przedstawił w formie prezentacji multimedialnej strukturę i zadania Policji, aktualny stan bezpieczeństwa na terenie gminy i powiatu pułtuskiego, wskazał również zebranym w jaki sposób należy postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Zwrócił się z apelem szczególnie do osób, które mogą być narażone na oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na przedstawiciela instytucji”. Zaprezentowana została „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W tym miejscu podkreślono, że mapy są narzędziami pozwalającymi na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społeczności lokalnej skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Pan Komendant omówił funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu, zwracając uwagę na zagrożenia najczęściej zaznaczane przez społeczeństwo.
Sierż. sztab. Milena Kopczyńska wskazała przykłady zgłoszeń, udzieliła instruktażu użytkowania wyżej wymienionej platformy informacyjnej i korzystając z okazji, że jeden z uczestników debaty zgłosił zagrożenie, mogło być one naniesione na mapę.

Po powyższym zaprezentowała nową formułę pracy dzielnicowego zgodnie z założeniami programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” i aplikacji „Moja Komenda”.  Rzeczniczka podczas prezentacji wykorzystała film tematyczny.

Następnie rozpoczęła się dyskusja, w trakcie której zebrani licznie mieszkańcy przekazywali swoje spostrzeżenia o stanie bezpieczeństwa, propozycje rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na zniwelowanie pojawiających się zagrożeń.  Możliwym było wyodrębnienie tematów, które według uczestników wymagają podjęcia kroków zaradczych, a tymi zagadnieniami są:

1. Zmiana organizacji ruchu na ul. 3 Maja, rozważenie utworzenia dodatkowego przejścia dla pieszych;
2. Zmiana organizacji ruchu w miejscowości Kacice na DK- 61, wniosek o utworzenie dodatkowego pasa ruchu dla skręcających w lewo w kier. Kościoła
3.Wprowadzenie znaków poziomych na kładce dla pieszych w Pułtusku- celem wyznaczenia miejsca poruszania się rowerzystów;
4. Zmiana nieprawidłowej infrastruktury drogowej na trasie Gładczyn/ Bartodzieje oraz w miejscowości Kokoszka i Jeżewo-  celem prawidłowego umiejscowienia znaków informacyjnych danych miejscowości;
5. Wyeliminowanie osób spożywających alkohol w miejscu objętym jego zakazem. ze wskazaniem ul. 17 sierpnia, Tysiąclecia, park przy ul. 3 Maja w Pułtusku.

Debata pozwoliła na wartościową wymianę opinii pomiędzy mieszkańcami a policjantami. Część ze zgłoszonych propozycji będzie wprowadzana do organizacji pełnienia służby. Mieszkańcy wyszli zapewne bardziej świadomi ich ważnej roli w kształtowaniu bezpieczeństwa, choćby poprzez szybkie i właściwe reagowanie na spostrzeżone przypadki łamania prawa.

Na zakończenie Pan Komendant podkreślili, że aspekty poruszane przez mieszkańców będą dla Policji ważną wskazówką do dalszego działania.

Wicstarosta złożyła podziękowania za zaangażowanie w codzienną, rzetelną pracę funkcjonariuszy Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Wyraziła słowa uznania za działania profilaktyczne i zabezpieczenie imprez masowych.

Policjantom podziękowała również Pani Róża Krasucka- Wiceburmistrz Pułtuska. Podkreśliła, że współpraca placówek z Policją na terenie powiatu gminy układa się bardzo dobrze.

Trzeba pamiętać, że debaty nie są jednostkowym zdarzeniem. Zarówno gminne, jak również powiatowa, zostaną powtórzone za pewien czas, a wtedy policjanci będą mogli zdać relację z podjętych działań i ich efektów.

 

Powrót na górę strony