Aktualności

Bezpieczne przejście- podsumowanie

Data publikacji 31.10.2017

Ponad 20 mandatów karnych nałożyli policjanci z pułtuskiej drogówki podczas akcji „Bezpieczne przejście”. Policja przypomina pieszym o bezwzględnych zakazach i zwraca się z apelem zarówno do „niechronionych” jak też kierujących o rozwagę!

Powyższe działania były skoncentrowane nie tylko na ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez pieszych, ale również zagrażających ich bezpieczeństwu. Szczególną uwagę funkcjonariusze kierowali na przejścia dla pieszych. Miejsce, które powinno być traktowane przez wszystkich użytkowników dróg jako obszar bezwzględnego bezpieczeństwa dla pieszych. To tu pieszy powinien mieć możliwość bezpiecznego przekraczania jezdni a kierujący powinien umożliwić mu osiągnięcie tego celu.
W ramach piątkowej akcji „Bezpieczne przejście”  Policjanci ujawnili blisko 30 wykroczeń. Wobec kierujących zastosowali przewidziane prawem środki karne w postaci  22 mandatów.
Najczęściej popełnione wykroczenia to przekroczenie prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Policjanci ujawnili jedno wykroczenie godzące w bezpieczeństwo pieszych- postój pojazdu w rejonie przejścia.
Z uwagi na trudne warunki drogowe w postaci opadów deszczu i śliskiej nawierzchni policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych!
Pieszym przypomina, że pierwszeństwo ma dopiero, gdy znajduje się na przejściu. Przechodząc przez przejście należy zachować szczególną ostrożność. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pamiętajmy, że przechodzenie na wspomnianym skrzyżowaniu nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub utrudniać ruchu pojazdów. Wówczas pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Ponadto, jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne dot. to tzw. wysepek.

Policja przypominamy pieszym o bezwzględnych zakazach:
- przechodzenia przez przejście na czerwonym świetle;
- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych;
- wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
- przebiegania przez jezdnię.

Pamiętajmy że jadąc nawet z niewielką prędkością auto nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Okażmy cierpliwość i nie wchodźmy na przejście dla pieszych wprost przed jadące pojazdy. Zwracajmy uwagę na panujące warunki atmosferyczne, gdyż śliska nawierzchnia, mgła i wcześniej zapadający zmrok wymagają od nas większej koncentracji i zdrowego rozsądku. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze.

sierż. sztab. Milena Kopczyńśka, KPP Pułtusk

Powrót na górę strony