"16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”
Od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet ) do 10 grudnia ( Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) na całym świecie realizowana jest międzynarodowa kampania pod tytułem „ 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”.
Światowa akcja ma na celu eliminowanie form przemocy ze względu na płeć m.in. poprzez:
• budowanie świadomości, iż stanowi ona pogwałcenie praw człowieka;
• wzmacnianie lokalnych systemów przeciwdziałających przemocy wobec kobiet;
• budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet;
• wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie przeciwko tej formie przemocy.
Kampania kończy się 10-go grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.
W wielu krajach symbolem tej kapani jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25 letni mężczyzna postrzelił 24 kobiet i 4 mężczyzn. Z czego 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, a zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej – szczególnie przez mężczyzn – ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.