Z mieszkańcami o zagrożeniu ASF
Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa, na która chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Jakie są objawy tej choroby? Jak postępować po znalezieniu padłego dzika? i co robić żeby sytuacji zapobiec? odpowiedzi na powyższe pytania udzielali mieszkańcom powiatu dzielnicowi.
Głównym celem spotkań z mieszkańcami wsi Kacice, Kokoszka, Lipniki Nowe, Lipniki Stare, Gromin i Moszyn było poszerzenie wiedzy na temat zagrożenia ASF.
Stąd dzielnicowi spotkali się m.in. z sołtysami i mieszkańcami by przygotować społeczeństwo do zapobiegania oraz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.
Uświadomili przybyłych, że to choroba zakaźna, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki, że pojawia się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. Zapewnili, że wirus ASF nie zagraża ludziom.
Każdy z zebranych otrzymał ulotkę z informacją jak postępować aby zapobiec chorobie oraz jak powinien się zachować w przypadku znalezienia padłego dzika. Informacje zostały również zamieszczone na tablicach sołectw.
Przypominamy!
Gdy zauważymy coś niepokojącego lub padłe zwierzę, należy fakt ten zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii. Obowiązek ten nałożony jest ustawą. Po dokonaniu zgłoszenia, zanim przybędzie urzędowy lekarz weterynarii, hodowca zobowiązany jest do: izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt; wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych. Nie należy również dopuścić, by do pomieszczeń, gdzie znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie, wchodziły osoby postronne. Gdy w danym gospodarstwie konieczne było podjęcie działań zmierzających do likwidacji ognisk choroby, hodowca może ubiegać się o odszkodowanie.
sierż. sztab. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk