Obóz Wojskowo – Obronny dla młodzieży
W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, na polanie Nadleśnictwa Pułtusk, pod patronatem Starosty Pułtuskiego, zorganizowany został IV Strzelecki Obóz Wojskowo – Obronny. W szkoleniach wzięło udział ok. 80 osób - młodzież z klas mundurowych oraz strzelcy z JS 1313.
Głównym celem obozu było przeszkolenie wojskowo – obronne obywateli na potrzeby bezpieczeństwa narodowego, w tym systemu obronnego państwa, doskonalenie przygotowań do powszechnej samoobrony na wypadek wystąpienia zagrożeń czasu pokoju i wojny oraz popularyzacja idei wychowania patriotyczno – obronnego.
Uczestnicy obozu odbywali szkolenia teoretyczne i praktyczne, które były prowadzone przez instruktorów w obiegowych punktach szkoleniowych w zakresie:
- musztry indywidualnej i zespołowej, zasad żołnierskiego zachowania się oraz procedury naboru do różnych form służby wojskowej,
- szkolenia strzeleckiego,
- bezpieczeństwa, budowy i składania różnych rodzajów broni,
- pomocy przedmedycznej, czerwonej taktyki na polu walki,
- topografii,
- łączności kryzysowej
- zielonej taktyki.
Istotnym elementem był marsz taktyczny na orientację, podczas którego poszczególne plutony otrzymały ćwiczebne rozkazy do wykonania w rejonach odpowiedzialności z udziałem śmigłowca.
W spotkaniu udział wzięli: mł. insp. Jarosław Olszewski – Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku, nadkom. Paweł Antośkiewicz – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku, ppłk. Leszek Wieczorek – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie, leśnik mgr inż. Joanna Stańczak oraz Jarosław Druchniak – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku.
Obóz zakończył się wspólnym ogniskiem, podczas którego śpiewano popularne piosenki wojskowe.