Bezpieczne wakacje 2018
Wakacje się rozpoczęły.Jest to okres nierozłącznie kojarzony z wyjazdami i przygodą.Wakacje to okres letniego, urlopowego wypoczynku dla milionów Polaków, którzy będą przemieszczać się po terenie naszego kraju. Od piątku 22 czerwca pułtuscy policjanci rozpoczęli działania prewencyjno- kontrolne „Bezpieczne Wakacje 2018”, które potrwają do 02 września.Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na wypoczywających nad wodą a także kierowców ze względu na wzmożony ruch pojazdów i pieszych
Okres wakacyjno-urlopowy, który w tym roku przypada w terminie od dnia 22 czerwca do dnia 2 września, będzie okresem wytężonej pracy Policji, wymagającym właściwego zaplanowania, przygotowania oraz podejmowania adekwatnych działań i przedsięwzięć na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, tak osobom korzystającym z wypoczynku i przemieszczającym się w tym celu po kraju, jak również tym wszystkim, którzy w tym czasie pozostaną w miejscu swojego zamieszkania.
Dlatego też Policja przypomina.
Aby wakacje były jedynie radosnym i pozbawionym stresu czasem wystarczy w większości wypadków stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Między innymi pozostawiając mieszkanie lub dom, na czas wakacyjnego wyjazdu, warto poprosić znajomych lub sąsiadów o opiekę i nadzór. Na przykład włączenie wieczorem światła, jest sygnałem, że dom nie został pozostawiony bez opieki. Zwracajmy też uwagę na mieszkania naszych sąsiadów, na nietypowe hałasy lub nieznane, obce osoby.
Poruszając się pojazdami, aby bezpiecznie dojechać do celu i bezpiecznie powrócić, należy wcześniej właściwie przygotować auto aby było w stu procentach sprawne. Bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięta umiejętność przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy i wypoczęty. Dlatego też nie bądźmy obojętni i reagujmy gdy widzimy , że osoba nietrzeźwa chce wsiąść za kierownicę.
Podróżując samochodem, podczas postoju nie pozostawiajmy w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów lub nawet toreb czy reklamówek, których zawartość nie jest widoczna. W pociągach i na dworcach nie pozostawiajmy bagażu bez nadzoru. W przedziałach wagonów kolejowych starajmy się nie podróżować sami.
By wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość głębokości, nurt wodny często są przyczyną tragedii.
Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych.
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.
Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.
Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek !!! To nam zapewni bezpieczeństwo.