Podsumowanie działań pod kryptonimem „SMOG”
Wczoraj policjanci pułtuskiej Komendy prowadzili działania "SMOG", mające na celu eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Taki stan wpływa na zwiększaną emisję spalin.
Na terenie powiatu pułtuskiego policjanci przeprowadzili działania "SMOG". Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego oraz Prewencji kontrolowali przede wszystkim stan techniczny pojazdów, ale również zwracali szczególną uwagę na prawidłowe działanie silnika oraz układu wydechowego. Ogółem przeprowadzili 35 kontroli pojazdów, nie ujawniając żadnych przypadków nieprawidłowości stanu technicznego. Działania miały także charakter edukacyjny. Funkcjonariusze zwracali uwagę kierującym, że powstały smog, nie powstaje jedynie z kominów oraz słabej jakości paliwa, ale również niesprawnych technicznie pojazdów. Wszyscy powinniśmy starać się przestrzegać przepisów związanych z emisjami szkodliwych substancji.
Pułtuscy policjanci przypominają o obowiązujących przepisach:
Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).
Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.
sierż. Daniel Podlasin