Podsumowanie działań "Bezpieczne przejście"
Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz ograniczanie wykroczeń popełnianych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego i kierujących, których zachowanie godziło w bezpieczeństwo pieszych. W trakcie tej akcji policjanci nie odnotowali żadnych zdarzeń.
Funkcjonariusze Ruchu Drogowego dbali o bezpieczeństwo pieszych podczas trzydniowej akcji „Bezpieczne przejście". Policjanci szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych, gdzie zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców na szkodę pieszych oraz na wykroczenia, których dopuszczali się sami niechronieni. Mundurowi zanotowali 10 przewinień polegających na nieprawidłowym parkowaniu pojazdu w rejonie przejść dla pieszych.
Piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, mimo że powinny one gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.
Policjanci przypominają: kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
-
wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
-
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Policjanci apelują też do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego i rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.
podkom. Milena Kopczyńska, KPP w Pułtusku